Badania archeologiczne na terenie inwestycji mogą mieć formę prewencyjną przed rozpoczęciem budowy, ale także ochronną, jeśli dojdzie do odkrycia cennych pozostałości. Specjaliści z firmy archeologicznej Barta prowadzą zarówno pełne nadzory budowlane, jak i niezbędne badania ratownicze. Sprawdź, w jakich sytuacjach archeolog na placu budowy jest obowiązkowym fachowcem.

Archeolog na budowie — kiedy jego obecność jest konieczna?

Inwestycja budowlana jest nieodłącznie związana z dziesiątkami formalności i możliwych scenariuszy, a jednym z nich jest konieczność zatrudnienia archeologa. Taki scenariusz nie jest powszechny, jednak występują okoliczności, w których obecność specjalisty z dziedziny archeologii jest obowiązkowa. Ekspert z firmy archeologicznej Barta wyjaśnia:

Podstawą do objęcia terenu budowy działaniami archeologicznymi jest lokalizacja działki w strefie ochrony konserwatorskiej. W takiej sytuacji przed uzyskaniem pozwolenia na budowę konieczne jest uzyskanie decyzji konserwatora zabytków, a jej podjęcie poprzedzone jest zaangażowaniem do działania archeologa.

Kolejny warunek obecności archeologa w procesie budowlanym to decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w okolicy znajduje się stanowisko archeologiczne, władze mogą wydać decyzje o konieczności objęcia budowy nadzorem archeologicznym. Ostatnim i najmniej korzystnym dla inwestora scenariuszem jest trafienie w trakcie działań na przedmioty o charakterze zabytkowym, bądź historycznym. W takiej sytuacji konieczne jest przerwanie budowy, wezwanie archeologa oraz odpowiednich organów.

Jakie badania archeologiczne przeprowadzają specjaliści?

Podstawą działań specjalistów z firmy archeologicznej Barta jest prowadzenie nadzorów budowlanych inwestycji. W takiej sytuacji głównym zadaniem archeologa na placu jest zatrzymanie robót ziemnych, jeśli odnalezione zostaną znaczące historycznie ślady. Jak wspomnieliśmy, taka konieczność może zajść w kilku przypadkach. Po rozpoczęciu działań wykonawców archeolog prowadzi dokumentację opisującą przebieg robót.

Planując dużą inwestycję budowlaną, można zabezpieczyć się na przyszłość, zlecając badania archeologiczne przed podjęciem jakichkolwiek działań, by mieć pewność, że teren jest bezpieczny i gotowy do prac budowlanych. Poza standardowym nadzorem i badaniami profilaktycznymi wykonuje się także archeologiczne badania ratownicze. Określa się tak działania, które podejmują specjaliści na terenie, gdzie odkryto zabytkowe pozostałości. Obejmują one szczegółowe oględziny terenu, wydobycie odnalezionych przedmiotów oraz zabezpieczenie i wykonanie stosownej dokumentacji.