Czy projekty domów mogą być dowolne, a może istnieją jakieś regulacje w tym zakresie? Dlaczego do aranżacji wnętrza warto zatrudnić profesjonalne biuro projektowe? Czy każde poddasze da się zaadaptować do celów mieszkalnych? Na te oraz podobne pytania odpowiadają eksperci z biura architektonicznego Styl-Bau w Łodzi, świadczącego usługi projektowe na najwyższym możliwym poziomie.

Tworzenie projektów od podstaw a gotowe rozwiązania

Zanim będzie można zamieszkać w swoim własnym, wymarzonym domu, należy dopełnić szeregu formalności i skompletować całą masę dokumentów. Jednym z nich jest pozwolenie na budowę, które wydawane jest na podstawie między innymi projektu zagospodarowania terenu, a także projektu budowlanego. Wymóg ten dotyczy zresztą nie tylko osób prywatnych, ale również wszelkiego rodzaju instytucji i firm.

Poprawny projekt budowlany zawiera część architektoniczno-budowlaną oraz dokumentację techniczną, wraz z opisem.

– tłumaczy architekt z łódzkiej firmy Styl-Bau, zajmującej się kompleksową obsługą procesu budowlanego, począwszy od projektowania budynków, aż po oddanie budynku do użytkowania.

Projekt budowlany może zostać stworzony na zamówienie – wówczas to po stronie biura projektów leży skompletowanie wszystkich, niezbędnych składowych dokumentu. Inwestor może także wybrać gotowe rozwiązanie. W takim przypadku architekci muszą je dostosować do możliwości konkretnej działki, a ponadto regulacji zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego. Biura architektoniczne powinny ponadto dokonać adaptacji projektów w taki sposób, aby fundamenty uwzględniały warunki wodno-gruntowe, a okna były prawidłowo usytuowane.

Projekty wnętrz

W katalogach oraz na wystawach sklepowych królują estetyczne pod względem wizualnym, funkcjonalne i estetyczne pomieszczenia. Taki sam efekt warto również uzyskać we własnym mieszkaniu. Zadanie to jest jednak trudniejsze, niż się wydaje. Spójna aranżacja to prawdziwa sztuka. Ważnym aspektem jest ergonomia – właściwie ustawione meble i sprzęty mają kluczowe znaczenie dla wygody zamieszkiwania danego pokoju przez lokatorów. Dlatego też urządzenie wnętrza warto powierzyć profesjonalistom, którzy zwracają uwagę nie tylko na jego możliwości wymiarowe, ale także kolor ścian, rodzaj podłogi i dodatki. Wbrew pozorom takie detale jak firanki, narzuty, poduchy i inne tekstylia, a ponadto bibeloty poustawiane na półkach, a nawet kształt lamp stołowych, naprawdę mają znaczenie w odbiorze całości.

Adaptacja poddasza użytkowego

Nie każde poddasze da się przerobić i wykończyć w taki sposób, aby nadawało się do celów mieszkalnych. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy po pierwsze upewnić się, że zarówno strop, jak i więźba są wystarczająco mocne, a ponadto zgłosić budowę do odpowiedniego urzędu lub też wystąpić o pozwolenie na budowę, jeśli takowe jest wymagane. Chociaż projekty domów z poddaszem użytkowym są nieco tańsze od tych, które przewidują wykończenie strychu do celów mieszkalnych już na samym początku, warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Wieloletnim doświadczeniem w branży oraz wykwalifikowaną kadrą architektów, którzy uwzględniają w swoich projektach wszystkie potrzeby klientów, cieszy się łódzka firma Styl-Bau.