Czym charakteryzuje się stal kwasoodporna? Czy balustrady mogą mieć dowolną konstrukcję? W jaki sposób przebiega budowa hal magazynowych i czy fachowcy, którzy je wznoszą, muszą mieć uprawnienia UDT? Znasz odpowiedzi na te pytania? Sprawdź, czy pokrywają się z opiniami ekspertów z firmy Abot B&J, zajmującej się między innymi tworzeniem i modernizacją konstrukcji stalowych, a także sprzedażą wyrobów śrubowych ze stali kwasoodpornej.

Jaka stal jest kwasoodporna?

Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej celem sprecyzowania konkretnego rodzaju stali posługiwano się normą PN-71/H-86020. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Obowiązująca norma to PN-EN 10088, która jednak nie precyzuje dokładnie pojęcia stali kwasoodpornej. Co do zasady stal kwasoodporna to jedna ze składowych stali nierdzewnej, czyli takiej, która nie koroduje. Warunek ten można uzyskać, dodając do stopu chrom, którego zawartość nie może być mniejsza niż 11%. Inne składowe stali nierdzewnej to nikiel oraz molibden.

Stal, która wykazuje zwiększoną odporność na korozję, dzieli się na nierdzewną, żarowytrzymałą oraz żaroodporną, natomiast pojęcie stali kwasoodpornej obecnie już nie funkcjonuje. Jeżeli poszukuje się konkretnego rodzaju stopu, należy określić jego dokładne parametry.

– radzi ekspert z olsztyńskiej firmy Abot B&J, zajmującej się między innymi produkcją zbiorników stalowych, sprzedażą wyrobów śrubowych, a ponadto również naprawą sprzętu budowlanego.

Czy konstrukcja balustrady może być dowolna?

Nie. Zarówno rodzaj, jak i wymiary, a nawet kolor poręczy to parametry, które zostały jasno określone w prawie polskim. Balustrada lub barierka musi zostać zamontowana od strony otwartej przestrzeni w przypadku, kiedy stopnie wewnętrzne lub zewnętrzne umożliwiają pokonanie wysokości przekraczającej pół metra. To jednak jeszcze niejedyne wymogi. Przepisy regulują również wysokość balustrady. Pierwsza poręcz musi znajdować się na wysokości pomiędzy 85 a 100 cm. W przypadku drugiej jest to przedział 60-75 cm. Warto również mieć na uwadze, że o ile balustrada może się kończyć w tym samym miejscu, co schody, poręcz musi zostać przedłużona o minimum 30 cm i zamontowana na stałe do ściany lub zawinięta w dół, aby fragmenty ubrania nie zaczepiały się o nią.

Do niezbędnych wymogów zalicza się także fakt, że maksymalna średnica otworów pomiędzy tymi elementami, które wypełniają balustradę, może wynosić 12 cm, a kolor poręczy musi kontrastować z barwą ściany. Wytycznych jest oczywiście więcej.

– informuje ekspert z firmy Abot B&J w Olsztynie, zajmującej się zarówno produkcją nowych, jak i modernizacją istniejących konstrukcji stalowych, takich jak podesty, ogrodzenia, barierki, balustrady czy regały, a ponadto także sprzedażą półwyrobów z tworzywa sztucznego oraz naprawą ładowarek i innego sprzętu budowlanego.

Jak montuje się hale przemysłowe?

Ponieważ w halach magazynuje się znaczną ilość materiałów, konstrukcja musi być wytrzymała, a przy tym dopasowana wymiarami do swojego przeznaczenia – tak, aby w przestrzeni użytkowej można było zapewnić odpowiedni warunki przechowywania.

Konstrukcja każdej hali opiera się na mocnym szkielecie, do którego następnie montuje się ściany, stawia dach, a finalnie drzwi, bramy i doki załadowcze. Wszystkie prace muszą oczywiście przebiegać w zgodzie z obowiązującym prawem. Zarówno hale, jak i pawilony oraz podobne obiekty są z reguły wysokie. Dlatego też fachowcy, którzy zajmują się ich wznoszeniem, muszą mieć ważne uprawnienia do pracy na wysokościach, a ponadto UDT w zakresie obsługi urządzeń takich jak suwnice, żurawie, dźwigi, podesty ruchome czy wyciągi towarowe.

– wyjaśnia ekspert z olsztyńskiej firmy Abot B&J, oferującej nie tylko tworzeniem różnego typu konstrukcji stalowych, ale również naprawą urządzeń poddozorowych.