W jaki sposób przebiega renowacja zabytków? Czym jest nadzór konserwatorski i kiedy musi zostać przeprowadzony? Znasz odpowiedzi na te pytania? Sprawdź, czy pokrywają się z opiniami ekspertów z firmy Alkazar w Tarnowie, zajmującej się kompleksowymi pracami budowlano-konserwatorskimi w obiektach architektury zabytkowej, a także świadczeniem usług w zakresie odnawiania i rekonstrukcji zabytków oraz konserwacji elewacji.

Czy każdy zabytek da się uratować?

W wyniku długotrwałego używania, a także upływu czasu i działania niekorzystnych warunków, zarówno budynki, jak i pomniki, figurki, meble oraz przedmioty codziennego użytku niszczeją. Restauracja zabytków i antyków to działania wieloetapowe, mające na celu przywrócenie artefaktom dawnej świetności, funkcjonalności oraz w miarę możliwości oryginalnego wyglądu.

Pierwszym krokiem w restauracji antyku jest ocena aktualnego stanu danego przedmiotu. Pod uwagę brane są zarysowania, otarcia, uszkodzenia mechaniczne, stan lakieru lub politury, a także szkodliwa działalność korników w przypadku obiektów wykonanych z drewna.

Zarysowania przeważnie da się wyszlifować, a ubytki wypełnić odpowiednią masą. Przedmioty drewniane należy ponadto zabezpieczyć przed szkodnikami specjalistycznym preparatem. Na etapie końcowym artefakty są malowane, lakierowane, bejcowane lub politurowane, zależnie od materiału, z jakiego je wykonano.

– informuje ekspert z tarnowskiej firmy Alkazar, zajmującej się kompleksowym odnawianiem zabytków i antyków. Dzięki współpracy z artystami rzeźbiarzami oraz innymi specjalistami prace przebiegają sprawnie, a ich efekt niezmiennie wzbudza zachwyt.

Czy w przypadku renowacji budynków zabytkowych nadzór konserwatorski jest niezbędny?

Nadzór konserwatorski to nic innego jak kontrola przeprowadzanych działań pod kątem ich zgodności z regulacjami prawnymi, a także z projektem budowlanym, sztuką konserwatorską oraz pozwoleniem konserwatorskim i ustawą o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Każdy rodzaj prac, które mają zostać wykonane w obiekcie uznanym za zabytkowy, wymaga uzyskania przez właściciela zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wszystkie działania w zakresie konserwacji zabytków rejestrowych podlegają obowiązkowej kontroli inspektora nadzoru konserwatorskiego, który, aby móc pełnić tę funkcję, musi dysponować stosownymi uprawnieniami. Wynika to z art. 37a ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

– wyjaśnia ekspert z firmy Alkazar, świadczącej profesjonalne usługi restaurowania zabytków. Konserwacja i odnowa dotyczy zarówno przedmiotów drewnianych, jak i kamiennych, a także elementów sztukatorskich i ceramicznych. Oferta obejmuje ponadto prace budowlano-konserwatorskie w obiektach architektonicznych.