Temat gaśnic samochodowych jest wciąż bagatelizowany przez polskich kierowców. Tymczasem posiadanie tego przenośnego urządzenia do gaszenia pożarów nie tylko znacząco zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników ruchu drogowego, ale ponadto jest obligatoryjne. Jak duża powinna być gaśnica w aucie? Gdzie ją trzymać i jak często legalizować? Na podobne pytania odpowiadają eksperci z firmy Complex-Poż w Bełku.

Samochodowy sprzęt przeciwpożarowy a prawo

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., paragraf 11 ust. 1 pkt 14, gaśnica stanowi obowiązkowy element wyposażenia każdego osobowego pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że wszyscy właściciele powinni na stałe przewozić w swoich samochodach zbiornik zawierający przynajmniej jeden kilogram środka gaśniczego.

Fakt posiadania obowiązkowej gaśnicy z ważną legalizacją każdorazowo weryfikuje diagnosta podczas wykonywania przeglądu rejestracyjnego (jej brak skutkuje zakończeniem badania z wynikiem negatywnym). Co więcej, w ramach rutynowej kontroli policja również może zażądać okazania tego urządzenia. W przypadku jego braku właściciel pojazdu musi się liczyć z wysokim mandatem.

– informuje ekspert z firmy Complex-Poż w Bełku, oferującej między innymi:

  • profesjonalny serwis gaśnic,

  • wykonywanie okresowych przeglądów technicznych gaśnic,

  • wykonywanie prób ciśnieniowych zbiorników gaśnic.

Specjaliści zajmują się również badaniem wydajności hydrantów oraz prowadzeniem szkoleń przeciwpożarowych.

W której części samochodu powinna znajdować się gaśnica?

Polskie prawo nie reguluje tej kwestii. Co do zasady gaśnica musi być przewożona w takim miejscu, które umożliwia łatwy dostęp i możliwość szybkiego jej użycia. Producenci aut najczęściej lokują gaśnice w bagażniku oraz pod przednim siedzeniem w kabinie pojazdu. Przed pierwszym użyciem danego samochodu kierowca powinien sprawdzić, w którym miejscu znajduje się urządzenie.

Gaśnice samochodowe dostępne są w dwóch wersjach. Typ BC jest tańszy i umożliwia gaszenie płonących płynów i gazów, natomiast droższy rodzaj ABC (proszkowo-stałociśnieniowy) znajduje zastosowanie także dla ciał stałych. Dzięki temu, że proszek gaśniczy jest już w tym przypadku wymieszany z azotem, gaśnicy można użyć natychmiast.

Jak długo ważna jest gaśnica?

Okres gwarancji samochodowego sprzętu gaśniczego określa producent, jednakże przegląd gaśnic powinien być przeprowadzany maksymalnie co 12 miesięcy. Po zakończeniu okresu gwarancji lub po 5 latach użytkowania gaśnica powinna przejść remont i wymianę środka gaśniczego.

Serwisowaniem gaśnic, ich napełnianiem oraz remontami, a także utylizacją zajmuje się firma Complex-Poż w Bełku, dysponująca uprawnieniami do obsługi sprzętu przeciwpożarowego. Legalizacja przedłuża możliwość dalszego użytkowania gaśnicy o kolejne 12 miesięcy.