Według prawa budowlanego projekt wykonawczy to podstawowy element dokumentacji technicznej, który doprecyzowuje informacje uwzględnione w projekcie budowlanym. Na jego podstawie sporządza się przedmiar robót i kosztorys inwestorski, przygotowuje ofertę dla inwestora i realizuje prace budowlane. Sprawdźmy, co na temat zakresu i stopnia szczegółowości projektu mówi technik z DS Projekt.

Projekt wykonawczy – o czym warto wiedzieć?

Opracowanie projektu wykonawczego jest obowiązkowe w przypadku realizacji inwestycji ze środków publicznych. Jak wskazuje ekspert z DS Projekt, dokumentacja techniczna powinna zawierać niezbędne opisy i obejmować detale, które nie zostały umieszczone na rysunkach projektu budowlanego. W zależności od planowanego zakresu i typu prac dokument może dotyczyć robót przygotowawczych lub budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków bądź ich części. Powierzając realizację projektu specjalistom z DS Projekt, możesz mieć pewność, że dokumentacja rysunkowa zostanie wykonana w sposób adekwatny do analizowanych robót, a opisy zostaną wzbogacone o najmniejsze detale architektoniczne i rozwiązania konstrukcyjno-budowlane.

Czy projekty wykonawcze są użyteczne?

Stworzenie projektu wykonawczego niesie za sobą wiele korzyści. Absolutną podstawą jest zwiększenie bezpieczeństwa konstrukcji. 

Dzięki wytycznym, zawartym w opracowaniu technicznym, wykonawcy wiedzą, jak skutecznie podpierać i łączyć elementy nośne obiektu. Doprecyzowanie detali architektonicznych pozwala natomiast poprawić estetykę budynku, co przekłada się na zwiększenie komfortu eksploatacji obiektu. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak zredukowanie kosztów przedsięwzięcia. Stosując przemyślane rozwiązania i zestawienia materiałowe, wykonawca może szczegółowo zaplanować konieczne wydatki – mówi technik z DS Projekt.


Podsumowując, projekt wykonawczy to najbardziej wiarygodna podstawa sporządzenia przedmiaru robót, a w dalszej kolejności kosztorysu ofertowego.