Jeżeli Twoja nieruchomość nie jest przyłączona do systemu kanalizacji, musisz wybrać sposób odprowadzania ścieków. Nie masz funduszy na przydomową oczyszczalnię? Nic nie szkodzi! Współczesne szamba są równie dyskretne, funkcjonalne i – co najważniejsze – nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Specjalista z firmy Farm-Trans wskaże, na co zwracać uwagę przy wyborze zbiornika i jak go skutecznie zabezpieczyć.

Zbiornik na szambo – jaki wybrać?

Właściciele domów jednorodzinnych mają do wyboru szamba betonowe oraz plastikowe (ekologiczne). Konstrukcje z betonu są bardzo trwałe i bezpieczne dla środowiska naturalnego, ale ich osadzenie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Jak wskazuje ekspert z Farm-Trans, to dobry wybór do małych posesji, ponieważ nad szambem można wybudować podjazd.

Zbiorniki plastikowe są znacznie lżejsze, dlatego można je transportować samochodami dostawczymi. Instalacja nie wymaga użycia dźwigu, chyba że właściciel chce zamontować żelbetową płytę odciążającą, która zabezpieczy konstrukcję i umożliwi budowę podjazdu.

 – mówi przedstawiciel Farm-Trans. Warto przy tym zaznaczyć, że szambo plastikowe daje gwarancję stuprocentowej szczelności w przeciwieństwie do konstrukcji betonowych, które z czasem mogą ulec spękaniu.

Szambo przydomowe – użytkowanie

Ścieki domowe obejmują zarówno fekalia, jak i chemię gospodarczą, dlatego zawartość szamba jest niebezpieczna dla środowiska naturalnego i ludzi. Z tego względu pojemnik powinien być regularnie opróżniany i wentylowany – brak dostępu powietrza spowoduje wytworzenie podciśnienia, przez co ścieki nie będą mogły spływać do zbiornika. Specjalista z Farm-Trans zaznacza, że każdy zbiornik na szambo powinien być wyposażony w klapę, która chroni przed dostępem do środka.

W przypadku naruszenia osłony konieczne jest wezwanie fachowców. Wszystkie czynności związane z eksploatacją zbiorników muszą być wykonywane przez profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w usuwaniu tego typu awarii.