Operat wodnoprawny to uzasadnienie potrzeb inwestora, który planuje użytkowanie obszarów wodnych w różnych zakresach. Specjalista z Fizjo-Geo wskazuje, że dokument powinien zawierać najważniejsze informacje dotyczące aktualnej sytuacji wodnoprawnej. Jako że operat stanowi podstawę wydania pozwolenia wodnoprawnego, powinien być wykonany przez specjalistów, którzy zachowają należytą staranność i precyzję działań.

Operaty wodnoprawne – kiedy są wymagane?

Eksploatowanie urządzeń wodnych lub szczególne korzystanie z wód, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. 

Aby uzyskać pozwolenie, inwestor musi złożyć wniosek do odpowiedniego organu administracyjnego wraz z załączoną dokumentacją, w tym operatem wodnoprawnym. Informacje zawarte w operacie mogą skutkować zaakceptowaniem lub odrzuceniem wniosku o wydanie pozwolenia, dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług sprawdzonego biura – wyjaśnia specjalista z Fizjo-Geo.

Operat wodnoprawny powinien zawierać wyczerpujący opis celu i zakres planowanego korzystania z wód. Zgromadzony materiał musi udowadniać potrzeby inwestycji oraz zawierać opis jej stanu faktycznego z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych, technicznych i prawnych.

Pozwolenie wodnoprawne – z czego składa się operat?

W części opisowej operatu wodnego znajdują się informacje dotyczące celu inwestycji, zakresu korzystania z wód oraz form ochrony przyrody. Specjaliści definiują również wpływ zakładanej gospodarki wodnej na wody podziemne i powierzchniowe, oraz obowiązki inwestora. Część graficzna obejmuje natomiast poglądowy plan lokalizacji obiektu wraz ze schematem technologicznym. Jak wskazuje specjalista z Fizjo-Geo, nie może zabraknąć także miejscowego planu zagospodarowania terenu, mapy stanu prawnego oraz przekrojów urządzeń wodnych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że do wniosku załączone wszystkie niezbędne załączniki, a cała dokumentacja została skompletowana poprawnie, skorzystaj z pomocy specjalistów z Fizjo-Geo.