Niezawodność i bezpieczeństwo to podstawowe kryteria, którymi kierują się projektanci i wykonawcy instalacji elektrycznych. Wykorzystanie najlepszych jakościowo materiałów i komponentów, oraz użycie czytelnych i trwałych oznaczeń, to podstawa dobrze działającej sieci. Oczywiście, równie istotne są okresowe przeglądy i pomiary. Sprawdźmy, co na ten temat mówi specjalista z Wroelectric.

Przeglądy instalacji elektrycznej – jak często?

Wczesne wykrycie awarii ma kluczowe znaczenia dla wydłużenia żywotności urządzeń elektrycznych. Podejmując działania profilaktyczne identyfikujesz czynniki ryzyka związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem osób przebywających w budynku, oraz zmniejszasz zagrożenie przestojów w pracy, które wiążą się z dodatkowymi wydatkami dla przedsiębiorstwa. Jak wskazuje specjalista z Wroelectric, konieczność wykonywania przeglądów jest regulowana przez prawo budowlane.

Stan instalacji wymaga weryfikacji przed przekazaniem obiektu do użytku. Kolejne terminy zależą od typu budynku – w przypadku domów mieszkalnych kontrola elektryczna musi być przeprowadzana raz na 5 lat oraz po zdarzeniach, które mogą wpłynąć na stan sieci (silne wiatry czy wyładowania atmosferyczne). Terminy badań okresowych są natomiast związane z rodzajem i wyposażeniem instalacji, oraz środowiskiem pracy. Jeżeli istnieje ryzyko pożaru lub porażenia elektrycznego, badania powinny być wykonywane nawet raz do roku.

 – wyjaśnia pracownik Wroelectric. 

Pomiary instalacji elektrycznej – o czym musisz wiedzieć?

W budynkach mieszkalnych wykonuje się kilka rodzajów pomiarów elektrycznych, które są poprzedzone ogólnym badaniem instalacji. Jak wskazuje specjalista z Wroelectric, pierwszy etap przeglądu obejmuje ogólną ocenę sieci (wykonanie zgodnie z projektem) i sprawdzenie, czy nie występują widoczne uszkodzenia mechaniczne. Technicy sprawdzają także skuteczność ochrony przewodów przed spięciem, ochronę przeciwpożarową oraz wykonują pomiar rezystancji izolacji, na podstawie którego wydają ocenę o stanie izolacji przewodów.