Wykonanie tak odpowiedzialnego i obszernego zadania, jakim jest ocena stanu technicznego nieruchomości, powinno powierzać się jedynie fachowcom w branży budowlanej. Od wyników takiej ekspertyzy często zależy wiele ważnych decyzji, dotyczących działań biznesowych, ale także prywatnych takich jak ostateczna decyzja o zakupie domu. Co powinna zawierać? Opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest ekspertyza budowlana?

Mamy do czynienia z szerokim zagadnieniem, które może obejmować wszelkie działania zmierzające do ustalenia aktualnego i rzeczywistego stanu technicznego budynku. Ekspertyza budowlana, przed sporządzeniem wymaga wykonania szeregu badań i oględzin, które mają na celu sprawdzić stan poszczególnych elementów konstrukcyjnych, czyli dachu, fundamentów, okien, elewacji itp.

Ma to skutkować oceną, czy budynek wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości, a jeśli tak to poza ich wyszczególnieniem, opis powinien zawierać informacje na temat potrzebnych do przywrócenia prawidłowego stanu działań.

Co powinna zawierać ekspertyza?

Cały dokument powinien rozpoczynać się informacją o przedmiocie, który zostaje poddany ekspertyzie, a także jej celu. Następnie zawierać ma rzeczowy opis poddanych ocenie elementów, materiałów, z których zostały wykonane, a nawet ich wymiarów. Nie pozostaje pominięty także aspekt sposobów wykonania, czyli konstrukcji ścian, czy też dachu. Niezbędny jest także opis metodologii przyjętej podczas badań i pomiarów, które zostały zaplanowane przez eksperta.

Finalny efekt pracy to nie tylko odpowiednie i obszerne wnioski, ale także potrzebne zdjęcia, rysunki techniczne i obliczenia. Dodatkowo opis powinien zawierać informacje o przydatności nieruchomości, możliwościach jej przebudowy lub rozbudowy, a także stanie jej wszystkich instalacji. Wymagane jest także dołączenie wspomnianego już opisu działań naprawczych, a także ich wstępny kosztorys.

Kto wykonuje ekspertyzy obiektów budowlanych?

Pewnie nie trudno się domyślić, że wykonanie takiej ekspertyzy powinno się powierzać jedynie fachowcom. Przykładem może być Agnieszka Krenska Usługi Projektowe, do której można zwrócić się o radę w kwestii projektów i nadzorów budowlanych. W tej sprawie warto wiedzieć, że istnieje różnica pomiędzy ekspertyzą a opinią budowlaną. Druga jest mniej obszernym dokumentem i może wykonać technik lub inżynier budownictwa. Ekspertyzy z kolei może dokonać jedynie wykwalifikowana do tego osoba z uprawnieniami budowlanymi. Może to być rzeczoznawca budowlany, technik lub inżynier, który dysponuje odpowiednią kwalifikacją, wiedzą i doświadczeniem.