Elewacja wymarzonego domu jednorodzinnego powinna przede wszystkim zachwycać swoim wyglądem i oryginalnością. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej inwestorów kieruje swoją uwagę w stronę mniej standardowych propozycji. Jedną z nich jest wykorzystanie kamienia naturalnego. Choć dostępnych opcji jest przynajmniej kilka, to wyjątkowo dużą popularnością cieszy się piaskowiec. Z jakimi informacjami na jego temat warto się zatem zapoznać?

Czym charakteryzuje się piaskowiec?

Bardzo ogólnie rzecz ujmując piaskowiec to drobnoziarnista skała osadowa. Jej skład różni się w zależności od miejsca wydobycia, co widoczne jest przede wszystkim w samej barwie tego naturalnego surowca. Strukturę kamienia tworzą ziarenka kwarcu, skaleni, miki oraz drobin innych skał. Drobinki te łączą się ze sobą za pomocą spoiwa krzemionkowego, ilastego lub żelazistego. Dość złożona struktura powoduje, że piaskowce bardzo często występują w niezwykle ciekawej i jednocześnie unikatowej formie warstwowej.

Barwa przerostów w największej mierze uzależniona jest od tego, do jakich procesów chemicznych dochodziło podczas tworzenia się skały. Sprawia to, że największą zaletą elewacji wykończonych piaskowcem staje się nietuzinkowa estetyka. Z technicznego punktu widzenia trzeba także wspomnieć, że jest to również materiał łatwy w obróbce, dzięki czemu dostosowanie go do indywidualnych potrzeb inwestorów nie stanowi żadnego problemu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak zadbać o należyty stan elewacji?

Piaskowce w przeciwieństwie do skał twardych, czyli np. do granitów, wymagają nieco innego traktowania. Dlaczego? Chodzi oczywiście o to, że są to skały, które cyklicznie pochłaniają i oddają wodę, dlatego trzeba je utrzymywać w należytej czystości. W przeciwnym razie będą szybko niszczały. Z czasem zaczną pojawiać się charakterystyczne wykwity z soli mineralnych, a długotrwałe zaniedbywanie natomiast ma prawo skończyć się nawet kruszeniem skał. Elewacje wykonane z tego kamienia źle znoszą także bliskość roślinności. Dlatego też za wszelką cenę należy unikać uprawiania gatunków, które podczas wzrostu pną się po murach. Rośliny takie nie tylko zakłócą możliwość wydajnego oddawania pary wodnej, ale także przysłonią całą elewacją – a przecież nie o to chodzi.

W razie wątpliwości co do tego, jaki rodzaj piaskowca wybrać, warto poprosić o doradztwo techniczne najlepszych fachowców. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy Zakładu kamieniarskiego Kamienart, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny każdorazowo gwarantują klientom najwyższy standard obsługi. Wszyscy zainteresowani mogą również liczyć na obsługę kompleksową, która obejmuje zarówno przygotowanie wyceny, jak i transport zamówionych materiałów oraz ich montaż. Kamienna elewacja to zatem świetna propozycja dla inwestorów, którym zależy na ponadczasowej estetyce oraz oryginalności.

Zakład kamieniarski Kamienart - oferta

Firma Kamienart z Józefowa oferuje profesjonalne usługi kamieniarskie. Specjalizuje się nie tylko w tworzeniu elewacji z kamienia, ale także w projektowaniu i tworzeniu wyrobów z kamienia naturalnego, w tym oczek wodnych, kaskad i mini wodospadów. Realizuje również zlecenia na budowę altan z kamienia o konstrukcji drewnianej, z dachem wykonanym z dachówki, gontu lub strzechy, które skutecznie chronią przed słońcem oraz deszczem. Kamieniart oferuje też wykonanie ogrodzeń z naturalnych kamieni, takich jak gnejs, łupek szarogłazowy, łupek tatrzański, otoczaki lub piaskowiec. Oferta obejmuje również budowę pieców chlebowych, wędzarni oraz grilli.