Pozyskiwanie energii ze słońca to sposób na zmniejszenie wydatków energetycznych gospodarstwa domowego i wsparcie środowiska naturalnego. Sprawdźmy, od czego zacząć swoją przygodę z kolektorami słonecznymi i czy panele fotowoltaiczne są dostępne dla przeciętnego konsumenta? Kiedy warto je kupić i jakie korzyści niesie za sobą ich montaż?

Kolektory słoneczne – rodzaje kolektorów fotowoltaicznych

Kolektory słoneczne przekształcają promienie słoneczne w energię. W zależności od przeznaczenia energii i zastosowanej technologii można montować różne typy kolektorów: kolektory płaskie szkliwione (najczęściej na dachach), kolektory nieszkliwione, powlekane, kolektory rurowe próżniowe lub kolektory hybrydowe. Najbardziej popularne są kolektory płaskie szkliwione. Generują one energię do ogrzewania wody i wspomagania systemów grzewczych. Po zamontowaniu na dachu można oczekiwać, że wytrzymają około 25 lat (praktycznie bezkosztowo i bez większych prac konserwacyjnych).

Jakie korzyści oferują kolektory słoneczne?

Największa zaleta energii słonecznej jest oczywista – światło słoneczne dociera do nas wszędzie, za darmo i nie ma ryzyka, że dojdzie do wyczerpania tej energii. Energia słoneczna nie wytwarza niepożądanych produktów ubocznych, takich jak dwutlenek węgla. Nie wymaga również składowania odpadów, w których znajdują się odpady z konwencjonalnych metod produkcji energii, emitujące toksyny i szkodliwe promieniowanie. Krótko mówiąc, kolektory słoneczne są prawdopodobnie najbardziej ekologicznym sposobem produkcji energii, jaki obecnie posiadamy.

Co mogą zapewnić kolektory słoneczne – dobór urządzenia

Do zaopatrzenia w wodę jednego lub dwóch domów potrzebne są kolektory słoneczne o powierzchni ok. 4 m2 do 9 m2 (na dachu płaskim), a także zbiornik ciepłej wody, rury przyłączeniowe i układ sterowania. Powinno to generować około dwóch trzecich ciepłej wody potrzebnej do niezakłóconego funkcjonowania jednego gospodarstwa domowego. Jeśli celem jest, aby energia słoneczna przyczyniała się również do ogrzewania, powierzchnia kolektorów wzrasta do 11-16 m2. Korzystając z usług profesjonalnej firmy instalacyjnej, takiej jak Hydrogaz, można precyzyjnie ustalić wielkość kolektorów i dobrać urządzenie zoptymalizowane pod kątem lokalizacji, wielkości dachu i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Warto przy tym zauważyć, że dachy od strony południowej o nachyleniu od 15 do 60 stopni są najbardziej odpowiednie dla kolektorów słonecznych. 

Oferta firmy Hydrogaz

Firma Hydrogaz z siedzibą w Padwi Narodowej, na terenie województwa podkarpackiego, specjalizuje się w instalacjach grzewczych. Od wielu lat montuje instalacje fotowoltaiczne, kotłownie gazowe oraz pompy ciepła. Oferuje także pomoc w uzyskaniu dofinansowania z programu Czyste Powietrze na wymianę źródła energii w domu oraz programu Mój Prąd - dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Hydrogaz oferuje sprzedaż detaliczną i hurtową produktów związanych z instalatorstwem. Oferta obejmuje urządzenia i materiały instalacyjne, elementy i osprzęt instalacji oraz materiały budowlane.