Instalacja odgromowa może ochronić budynek przed zniszczeniem w wyniku uderzenia pioruna. Jeśli ma spełniać swoją ważną funkcję, musi zostać wykonana prawidłowo, dlatego takie działania należy zlecać sprawdzonym specjalistom, takim jak firma Energolux. W wielu przypadkach, szczególnie domów jednorodzinnych jej założenie nie jest obowiązkowe, jednak warto się na to zdecydować dla bezpieczeństwa swojego i bliskich.

Czym jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa to bardziej profesjonalna nazwa na potocznie określany piorunochron. Jest to zespół elementów, których celem jest zabezpieczenie obiektu przed potencjalnie groźnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Instalacja ma chronić majątek, ale także zdrowie i życie osób, które przebywają wewnątrz budynku. Na skuteczną instalację odgromową składają się:

  • pionowe i poziome zwody umieszczane na dachu, zwykle w formie siatki z drutu ze stali ocynkowanej, miedzi oraz stopu aluminium (w niektórych przypadkach mogą je zastąpić metalowe części konstrukcji domu),

  • przewody odprowadzające, które stanowią połączenie zwodów i uziomów, czyli elementów instalacji znajdujących się na dachu oraz w gruncie,

  • uziomy, które mogą być w formie naturalnej, w sytuacji, gdy wykorzystuje się do tego celu zbrojenia fundamentu, a także sztucznej, kiedy tworzy się wokół budynku zamknięty uziom ze specjalnej ocynkowanej taśmy stalowej, umieszczonej na odpowiedniej głębokości i odległości od budynku. Inną możliwością jest użycie stalowych prętów wbitych w ziemię, które określa się uziomem pionowym.

W uproszczeniu części piorunochronu mają stanowić prostą i krótką drogę, dzięki której prąd pochodzący z pioruna może przenieść się z powierzchni dachu do gruntu. Zwody przejmują prądy, te przechodzą przez przewody odprowadzające, by trafić do uziomów, które mają rozproszyć energię z pioruna i wyrównać różnicę potencjałów, która powstaje między ziemią a chmurami w trakcie wyładowania.

Instalacja odgromowa — czy warto?

Prawo wyznacza sytuacje, w których inwestor jest zobowiązany do uwzględnienia instalacji odgromowej w swoim budynku. Warto jednak pamiętać, że jej zadaniem nie jest ładny wygląd lub spełnienie wymogów prawnych, a ochrona zarówno budynku, jak i użytkowników przed poważnymi konsekwencjami uderzenia pioruna. Ekspert z firmy Energolux wyjaśnia:

Czynniki, które decydują o formalnej konieczności założenia instalacji to między innymi wielkość i rodzaj budynku, materiały, które zostały użyte do jego wykonania, lokalizacja, a także typowe dla danego obszaru warunki atmosferyczne.

Niezależnie od wskaźnika zagrożenia piorunowego, warto postawić na instalację odgromową wykonaną przez specjalistów, by zapewnić swojemu obiektowi maksymalne bezpieczeństwo na wypadek wyładowań atmosferycznych.