Najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie rozprowadzania ciepła po pomieszczeniach w domu jednorodzinnym jest obecnie instalacja centralnego ogrzewania. Takie układy pozwalają na efektywne zwiększanie temperatury w wybranych pokojach, wykorzystując do tego celu m.in. odpowiednie piece. Specjaliści z PHU DMD mogą zadbać kompleksowo o montaż tego typu systemu, wykorzystując energooszczędne podzespoły – jakie?

Źródło ciepła dla domowej instalacji centralnego ogrzewania

Zasada działania konwencjonalnych układów C.O. jest dość prosta. W domu rozprowadzane są przewody w postaci rur, które służą do transportowania cieczy roboczej – wody. Jest ona podgrzewana przez specjalny kocioł. Ten może być zasilany różnego rodzaju paliwami, np. gazem LPG. Urządzenie grzewcze musi być idealnie dopasowane pod kątem jego mocy do charakterystyki danej konstrukcji. Źle wykonana instalacja C.O. ze zbyt mocnym piecem sprawi, że spore straty ciepła przyczynią się do wzrostu kosztów eksploatacji domu.

Jak wskazuje właściciel PHU DMD, Dariusz Dusza, zalecanym rozwiązaniem jest wykonanie dokładnego projektu przez firmę zajmującą się kompleksowym montażem wspomnianych układów. Fachowcy są w stanie wskazać najlepsze źródło energii termicznej w takim wypadku. Nie musi to być wyłącznie specjalny piec na paliwo stałe – może go zastąpić nowoczesna pompa ciepła. Jest to energooszczędne rozwiązanie, jednak pobiera nierzadko sporo prądu do pracy. Najlepszym wyjściem jest zatem połączenie tego typu urządzenia z instalacją fotowoltaiczną. Fachowcy z PHU DMD rekomendują też montaż kotłów gazowych.

Instalacja centralnego ogrzewania zasilana gazem – czy to opłacalne?

Wybór źródła ciepła dla układu C.O. wykonanego w domu jednorodzinnym jest zatem kluczowy w kontekście zarówno osiągnięcia efektywności systemu, jak i obniżenia kosztów jego użytkowania. Pompy ciepła, choć nowoczesne i bardzo ekologiczne, są drogie w zakupie oraz montażu, a także zwiększają znacząco zużycie energii elektrycznej. Z tego względu inwestorzy szukający oszczędniejszych rozwiązań wybierają instalacje ogrzewania gazowego. Ich montażem zajmuje się PHU DMD.

Jest to szczególnie opłacalne w sytuacji, gdy działka inwestora znajduje się w okolicy sieci przesyłającej takie paliwo. Można je jednak również pobierać ze zbiorników znajdujących się na posesji, regularnie uzupełnianych lub wymienianych. Gaz LPG jest tani, wydajny, jego spalanie nie emituje szkodliwych związków oraz odpadów stałych, a przygotowanie instalacji C.O. z kotłem gazowym jest znacznie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu niż np. montaż wspomnianej pompy ciepła. Ostateczny wybór co do charakterystyki układu grzewczego warto podjąć po konsultacjach ze specjalistami z PHU DMD.