Budowa domu przebiega wieloetapowo. Każdy z etapów powinien być odpowiednio udokumentowany oraz przygotowany. Warto wiedzieć więcej na temat czasu trwania poszczególnych faz stawiania obiektu i co dokładnie oznaczają one w praktyce. Proces ten obejmuje między innymi stan surowy otwarty oraz zamknięty. Dowiedz się, jakie prace wchodzą w skład poszczególnych etapów!

Od stanu zero do stanu surowego otwartego

Przed rozpoczęciem budowy domu najważniejsze jest przygotowanie formalne. Nie można odpuścić tej fazy, ze względu na jej istotne znaczenie dla kolejnych etapów. Rozpoczyna się on od zakupu działki budowlanej, przez zakup projektu budowlanego, aż po uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę. Następnie przechodzi się do kolejnego etapu, którym jest stan zerowy. Ogradza się wówczas plac budowy oraz wytycza dokładną lokalizację domu. Potem wyrównuje się działkę i przygotowuje fundamenty i piwnicę.

Etap budowy domu, który nazywamy stanem surowym otwartym, to faza, w której przede wszystkim widzi się ukończone ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, stropy, więźbę dachową i pokrycie dachu. Etap ten poprzedza stan surowy zamknięty. Dom w stanie surowym otwartym to środkowa faza budowy domu. Na tym etapie, oprócz ścian nośnych, stropów, schodów oraz pokrycia dachowego wykonuje się także fundamenty, łącznie z postawieniem ścian fundamentowych. Na tak solidnej podstawie wykonywane są przegrody zewnętrzne skośne. Najczęściej obecnie wykorzystuje się do tego beton komórkowy.

Obejmuje on także kompletne wykonanie kominów wentylacyjnych oraz dymowych. Stropy, jakie znajdujemy w stanie surowym otwartym, powinny być ułożone oraz zalane. Kolejną fazą jest wykonanie balkonu – oczywiście, jeśli przygotowany wcześniej projekt go uwzględnia. W przypadku domów piętrowych wykonuje się także schody żelbetowe.

Konieczne jest także ułożenie pokrycia na dachu, a także wykonanie izolacji cieplnej i zamontowanie rynien i okien dachowych. Wszystkie te prace powinniśmy zlecić firmie, która profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem prac budowlanych. W Piechowicach, w województwie pomorskim, warto skorzystać z usług Firmy Remontowo-Budowlanej Mirosław Wirkus. Jest to solidny wykonawca, specjalizujący się w budowie domów jednorodzinnych od podstaw do stanu surowego, który działa na rynku już od 2007 roku i od tego czasu zyskał szerokie grono zadowolonych Klientów - firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej. Ekipa Mirosława Wirkusa specjalizuje się także się w budowie pawilonów, sklepów, garaży, budynków gospodarczych i mieszkalnych. W ofercie znajdują się również kompleksowe prace murarskie oraz konstrukcje ścian i dachów. Dodatkowo firma zajmuje się wykończeniem wnętrz.

Co się dzieje po wykonaniu stanu surowego otwartego?

Kolejnym krokiem po wykonaniu stanu surowego otwartego, jest oczywiście stan surowy zamknięty. Jest to trzecia faza budowy domu, po stanie zerowym oraz otwartym. Chodzi o dosłowne „zamknięcie” budynku, czyli wstawienie drzwi, okien i przeszklenia, a także pokryć dach dachówką lub blachodachówką.

W trzecim etapie wymurowuje się także ściany działowe i montuje bramy garażowe. Często w tej fazie wykonywane są także rolety zewnętrzne oraz izolacja podłóg. Dzięki temu można później przygotować się do ułożenia posadzki. Dom w stanie zamkniętym powinien być odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi – jest to szczególnie istotne, gdy buduje się dom w okresie zimowym.

Ostatnim etapem pracy jest wykończenie domu oraz prace montażowe, które obejmują między innymi wykończenie kuchni i łazienki, położenie tynków i gładzi gipsowej, ułożenie podłóg, biały montaż w łazience, wykończenie piwnicy i poddasza oraz malowanie ścian. Istotne jest także zainstalowanie lamp i gniazdek elektrycznych, a także ogrzewania. Po wykonaniu wszystkich tych prac dom będzie w stanie „pod klucz”. Pozostanie jedynie jego umeblowanie.