Wznoszenie fundamentów to jeden z najważniejszych etapów budowy domu jednorodzinnego. Od precyzyjności tego procesu będzie zależała nośność całej konstrukcji budynku, a także stabilność. Fundamenty muszą być stworzone tak, aby uniknąć w przyszłości przemieszczeń i odkształceń, a także, by zapewnić wysoką klasę izolacji przeciwwilgociowej. W innym wypadku dochodzić będzie do kapilarnego podnoszenia się wody gruntowej, która doprowadzi do zawilgocenia ścian.

Rodzaje fundamentów

Przed budową fundamentów bardzo ważne jest ich precyzyjne zaprojektowanie. Istotny jest także harmonogram prac. Powinny być realizowane w porze suchej tak, aby nie doprowadzić do zalania wykopu lub jego zawilgocenia. W projekcie uwzględnia się również opinie geotechniczne oraz sposoby realizacji robót ziemnych. Inny model dedykowany jest dla różnych odmian fundamentów.

Obecnie domy jednorodzinne mogą posiadać tzw. fundamenty bezpośrednie oraz fundamenty pośrednie. Wyróżnia się także fundamenty głębokie oraz płytkie. Najczęściej jednak inwestorzy indywidualny muszą poznać trzy typy posadowień domu. Pierwszym jest płyta fundamentowa idealna dla słabych gruntów. Jest ona zarówno fundamentem, jak i poziomem zero domu. Płyta stanowi podłogę pierwszej kondygnacji. Często wyposażona jest w tzw. ogrzewania podłogowe.

Kolejnym rodzajem fundamentów jest ten na palach. Idealny jest on na słabym i ruchomym gruncie. Specjalne prefabrykowane pale wbija się wtedy w ziemię na głębokość warstwy nośnej gruntu. Pale rozkładane są zaś nawet co pół metra. Ich grubość minimalna to zaś 30 centymetrów. Taki typ fundamentu wymaga przygotowania zbrojenia umieszczonego właśnie na palach. Całość zwieńcza wylewka fundamentowa betonowa.

Podobnym typem fundamentu jest ten na studniach kopalnych. To w nich umieszcza się zbrojenia i łączy się je ławami fundamentowymi. Kręgi zalewane są zaś betonem. Kiedy stosowany jest fundament na studniach? Przede wszystkim na gruntach nośnych znajdujących się poniżej 2 metrów od planowanego poziomu zero domu.

Prace fundamentowe krok po kroku

Każdy typ fundamentu tworzy się w podobny sposób. Różnice rozpoczynają się od zakończenia prac ziemnych. Inaczej tworzy się zatem zbrojenie i posadowienie fundamentu pośredniego oraz bezpośredniego. W uproszczeniu można jednak wyróżnić kilkanaście działań, które firma budowlana musi wykonać przy każdej inwestycji.

Warto przy tym, aby wykop oraz budowę fundamentu z betonu stworzyła ta sama firma, która przygotuje również cały obiekt do stanu surowego, deweloperskiego czy nawet pod klucz. Godną zaufania ekipę stworzył Marcin Łysiak, który prowadzi firmę MCSPETRA. Błyskawiczne realizacje i atrakcyjne ceny to jedne z wielu zalet tego przedsiębiorstwa.

Wracając zaś do etapów prac fundamentowych, wyróżnić należy następujące działania:

  • wyznaczenie wykopu fundamentu, niwelacja terenu i zdjęcie humusu,
  • wytyczenie ścian fundamentowych,
  • wyznaczenie narożników fundamentowych,
  • wytyczenie punktów w wykopie,
  • wykonanie wykopu pod fundament,
  • odwodnienie wykopu i zabezpieczenie jego ścian (ważne jest także utwardzenie dna wykopu),
  • ręczne wyrównanie powierzchni – przygotowanie wykopy pod ławy,
  • wykonanie deskowania i zbrojenia,
  • wylewanie ław fundamentowych i ścian,
  • pielęgnacja betonu,
  • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej,
  • zasypywanie ław fundamentowych.

Czym jest ława fundamentowa?

Przy inwestycji budowy fundamentów wielu inwestorów indywidualnych zastanawia się, czym są ławy fundamentowe. Są to podstawowe elementy konstrukcyjne budynku, na których za pośrednictwem ściany fundamentowej przenoszone są obciążenia własne i użytkowe konstrukcji. Ławę fundamentową wykonuje się najczęściej z betonu.  Ten wlewany jest do wcześniej wspomnianego deskowania.