Walka na rzecz ochrony środowiska to temat, który ostatnimi czasy jest często podejmowany. W niektórych kwestiach, zwłaszcza tych, które są wyjątkowo ważne, głos zabiera administracja państwowa. Tak było w przypadku eternitu. Materiał ten zawiera azbest, który jest trujący. Usuwanie eternitu jest zatem bardzo ważne i według rozporządzenia wydanego przez polski rząd obowiązkowe. Do 2032 roku powinniśmy pozbyć się wszystkich wyrobów zawierających azbest, a zwłaszcza eternitu.

Eternit – co to jest i gdzie się znajduje?

Eternit zawdzięcza swą złą sławę azbestowi, który jest jednym z jego podstawowych elementów. Azbest został uznany za jedną z dziesięciu najgroźniejszych dla zdrowia człowieka substancji, dlatego usuwanie eternitu jest wskazane we wszystkich narażonych na jego działanie posesjach. Jego struktura sprawia, że jest rozciągliwy i wyjątkowo odporny na uszkodzenia chemiczne i fizyczne. Głównie z tego względu był chętnie stosowany w materiałach budowniczych i pokryciach dachowych. Kiedy odkryto jego trujące właściwości, polski rząd wydał rozporządzenie na temat usunięcia wszystkich elementów zawierających azbest do 2032 roku. W ramach uszkodzenia lub korozji na przykład eternitu znajdujący się w nim azbest wydostaje się do atmosfery i powietrza, którym oddychamy. Kiedy znajdzie się w organizmie człowieka, a przede wszystkim w jego płucach, może powodować groźne choroby, z czego najniebezpieczniejsze to azbestoza, czyli pylica azbestowa, zmiany opłucnej i rak płuc.

Jak pozbyć się eternitu?

Specjalista z firmy Eko-dach Janusz Kostrzejowski podpowiada, że usuwanie eternitu to zadanie, które powinno być zlecone wyłączenie firmie zajmującej się tym na co dzień. Tylko takie przedsiębiorstwa mają specjalistyczne narzędzia i wyszkoloną w kierunku higieny pracy z azbestem kadrę pracowniczą. Usuwanie azbestu wymaga:

  • odizolowania obszaru prac od otoczenia – używa się do tego specjalnych zasłon, które uniemożliwiają przenikanie azbestu do otoczenia;
  • szczególnego wytyczenie granic między obszarem, z którego usuwa się azbest, a ciągami komunikacyjnymi;
  • wywieszenia w widocznym miejscu informacji o treści: „Uwaga! Zagrożenie azbestem”;
  • wykonania prac z użyciem takich metod i środków, które zminimalizują przenikanie azbestu do atmosfery;
  • uszczelnienia otworów w nieruchomości pokrytej azbestem;
  • regularnego usuwania pyłu azbestowego.

Ważna jest również ochrona pracowników zajmujących się usuwaniem eternitu i azbestu. Muszą być oni wyposażeni w odzież ochronną, która zapewni izolację od szkodliwej substancji.