Farby do malowania wnętrz

Materiał partnera
2019-12-04

Malowanie ścian wewnętrznych domu jest jedną z najtańszych i najpopularniejszych metod na odświeżenie pomieszczeń i nadanie im nowego stylu. Zanim jednak możliwe będzie ich malowanie, konieczny jest zakup odpowiedniej farby. Oferowane przez sprzedawców i producentów farby różnią się od siebie właściwościami, w związku z czym nie każda farba nadaje się na każdą powierzchnię. Jakie zatem rodzaje farb spotykamy na rynku?

Popularne farby tradycyjne

Zanim pomalujemy wewnętrzne ściany naszych pomieszczeń, należy udać się do sklepu z artykułami budowlanymi w celu zakupu odpowiedniej farby. Tych w ofercie jest wiele. Dużą popularnością cieszą się farby tradycyjne. Ich rodzajami, które najczęściej wykorzystuje się do malowania wnętrz są:

      ·        farby z żywicą akrylową,

      ·        farby lateksowe.

Trzeba mieć na uwadze, że ich podział jest umowny, ponieważ producenci coraz częściej urozmaicają spoiwa stosowane w farbach.

Farby akrylowe, które znajdziemy w ofercie firmy Dom Kolor Farby i materiały budowlane, wykorzystuje się do malowania ścian w pomieszczeniach niemalże każdego rodzaju. Wyjątek mogą stanowić kuchnia i łazienka, gdzie panują nieco inne warunki niż w pozostałych miejscach w domu. Ten rodzaj farb charakteryzuje się elastycznością oraz wydajnością. Poza tym ważną cechą jest dobra przyczepność do podłoża. Farby akrylowe są łatwe do nanoszenia na ścianę, a do tego szybko wysychają. Ważnym aspektem jest to, że nie zawierają zapachu i są bezpieczne dla środowiska.

Farby lateksowe zaleca się w szczególności do łazienek. Bardzo często stosuje się je również w kuchniach i przedpokojach, które są podatne na zabrudzenia. Farby te są elastyczne i paroprzepuszczalne. Dodatkowo charakteryzują się odpornością na ścieranie i mechaniczne uszkodzenia. Ich najważniejszą cechą, które wyróżnia je na tle innych farb tradycyjnych jest możliwość ich mycia. Ma to ogromne znaczenie, w szczególności, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Farby do trudnych zadań

Oprócz farb tradycyjnych wyróżnić można również inne rodzaje farb. Jednymi z nich są farby, które wykorzystuje się do „zadań specjalnych”. Gwarantują się malowanej powierzchni nadanie nowych zastosowań. Wśród takich farb wyróżniamy m.in.:

      ·        farby magnetyczne,

      ·        farby tablicowe,

      ·        farby fosforyzujące.

Farby magnetyczne zawierają w sobie cząsteczki żelaza. To one zapewniają pomalowanej powierzchni możliwość przyciągania magnesów. Efekt ten będzie znacznie lepszy, gdy ściana zostanie pomalowana tą farbą kilka razy. Oczywiście na farbę magnetyzującą można nałożyć inną farbę, np. lateksową lub akrylową. Farby magnetyczne doskonale będą nadawały się do pokoju dziecięcym, a także mogą być pomocne w kuchni.

Równie ciekawy efekt daje farba tablicowa. Można nią malować ściany, czy też meble. Powierzchnie pomalowane tym rodzaj farby posiadają matową powierzchnię, po której bez problemu można pisać kredą, a do tego łatwo można zmazać ślad po kredzie. Producenci i sprzedawcy oferują farby tablicowe w rozmaitych kolorach. Z pewnością ważny jest fakt, że istnieje możliwość nakładania takich farb na farby magnetyczne.

Farby fosforyzujące, nazywane inaczej farbami fluorescencyjnymi posiadają pigmenty absorbujące światło, co umożliwia świecenie ich w ciemności. Są zatem idealnym pomysłem na wykończenie ścian w pokoju dziecięcym lub innym pomieszczeniu jako element dekoracyjny lub podnoszący bezpieczeństwo.

Opracowanie artykułu:

Anna Pałuszyńska Dom Kolor Farby i Materiały Budowlane

Hetmańska 5, 11-500 Giżycko warmińsko-mazurskie
e-mail
www