Zabytki są namacalnym symbolem historii. W ich skład wchodzą między innymi budynki, które są użytkowane do dziś. Nieodłączny element centralnych części wielu polskich miast stanowią kamienice, które, choć nadszarpnięte zębem czasu, nadal fascynują swoim duchem przeszłości. Tego typu budowle potrzebują regularnych konserwacji i inwestowania w specjalistyczne prace renowacyjne, które rządzą się swoimi prawami.

Odrestaurowanie budynków zabytkowych

Wieloletnia eksploatacja budynków, które dziś są uznawane za zabytki, przyczyniła się do tego, że wiele niebywałych konstrukcji jest w bardzo złym stanie technicznym. Niszczejące elewacje, osłabienie stropu, nieszczelne okna, a także zatarcie się piękna detali architektonicznych – wszystko to sprawia, że kiedyś imponujące swoim wyglądem budowle dziś odstraszają swoim wyglądem, wzbudzając w nas skrajne emocje. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę z ich wartości niematerialnej i sentymentu, jaki wzbudzają, z drugiej jednak w żaden sposób nie wpisują się w estetykę nowoczesności.

Spuścizny minionych pokoleń nie można tak po prostu wyburzyć, a alternatywą dla chęci zrównania budynku z ziemią jest renowacja zabytków. Warto jednak wiedzieć, że jest to proces skomplikowany, który nie może naruszać konstrukcyjnego zamysłu.

Jak wygląda renowacja budynków zabytkowych?

Podstawą do odrestaurowania obiektu zabytkowego jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robot budowlanych. Przed przystąpieniem do renowacji budynku zabytkowego, należy dokonać jego dokładnej inwentaryzacji. Polega ona na przygotowaniu opracowania technicznego, który będzie podstawą dla ekipy budowlanej do odtworzenia stanu faktycznego bez żadnych nowoczesnych modernizacji. Konieczne będzie również określenie kolejności prac i sprecyzowania technologii, którą będzie można wykorzystać podczas prac renowacyjnych.

Co więcej, nie tylko dobór techniki będzie pełnił istotną funkcję, niezwykle ważny będzie również dobór materiałów budowlanych i wykończeniowych, które zarówno swoim wyglądem, jak i składem chemicznym będą korespondować z tworzywami, które zostały zastosowane w momencie wznoszenia zabytkowej konstrukcji budowlanej.

Niekwestionowane doświadczenie i wiedzę o  pracach renowacyjnych ma Firma Budowlana Dota, która przeprowadziła rewitalizację takich budynków, jak kamienica przy ulicy Gołębiej 3 w Poznaniu czy też Zespołu Pałacowo-Parkowego w Jankowicach.

Zabytki mogą stanowić wyjątkowy element miejskiej infrastruktury użytku publicznego, jeśli tylko są poddawane regularnej konserwacji i restauracji, a ich stan techniczny nie stanowi zagrożenia.