Tynki maszynowe są wykorzystywane w budownictwie od dziesięcioleci i stanowią doskonałą alternatywę dla tynków ręcznych. Wydajne, praktyczne i usprawniające prace – sprawdźmy, jakie jeszcze korzyści niesie za sobą stosowanie tynków maszynowych na budowie. Zobacz, co na ten temat podpowiadają specjaliści z Firmy Budowlanej KL Krzysztof Lempart.

Czym są tynki maszynowe?

Tynk to warstwa wykonana ze specjalnej zaprawy, która służy do pokrycia ścian sufitów, oraz nieregularnych powierzchni kolumn i filarów. Proces tynkowania obejmuje ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, mimo że wykorzystuje się do tego celu inne produkty.

Kluczowym powodem użycia tynków są walory estetyczne; niektóre typy tynków sprawdzą się do dalszej obróbki przez malowanie. Niewątpliwymi zaletami tynków są ognioodporność oraz zabezpieczenie przed wilgocią, co sprzyja poprawie mikroklimatu w pomieszczeniach. 

Tynki maszynowe powstają wskutek zmieszania suchej zaprawy z wodą w agregacie tynkarskim. W zależności od użytych surowców wyróżniamy tynki wapniowe, cementowe, gipsowe, a także cementowo-wapienne.

Różnice między tynkami maszynowymi a ręcznymi

Podstawową różnicą między tynkami maszynowymi a ręcznymi jest sposób aplikacji. Do nakładania tynków maszynowych wykorzystuje się specjalny agregat, zaś tynki ręczne są nakładane manualnie.

Różnice w sposobach nakładania wymuszają także inne sposoby ich rozrabiania. W przypadku tynków ręcznych wymagane jest użycie betoniarki lub specjalnego mieszadła instalowanego na wiertarkę, zaś tynki maszynowe są łączone z wodą w samym agregacie. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać dużo miejsca. Aby mieć pewność, że prace zostały przeprowadzona z zachowaniem największej staranności, warto powierzyć ich realizację sprawdzonej ekipie budowlanej dysponującej odpowiednimi narzędziami, takiej jak Firma Budowlana KL Krzysztof Lempart, której siedziba znajduje się w Budzowie, na terenie województwa małopolskiego.

Firma Budowlana KL to specjalistyczne przedsiębiorstwo, które świadczy usługi w zakresie tynków i wykończeń budowlanych. Zespół KL specjalizuje się w wykonywaniu różnego rodzaju tynków, zarówno gipsowych jak i cementowo-wapiennych. Dzięki swojemu doświadczeniu i wysokiemu poziomowi fachowości, firma KL oferuje kompleksowe usługi tynkarskie, włączając w to tynkowanie ścian oraz gipsowanie ścian. Jedną z głównych dziedzin działalności KL jest również wykonawstwo wylewek maszynowych, zarówno przy użyciu miksokretu, jak i cementu. Firma jest również specjalistą w zakresie ociepleń i dociepleń budynków, zapewniając wysoką jakość izolacji termicznej.

Wykorzystanie tynków maszynowych

Tynki maszynowe sprawdzą się do tynkowania ścian i sufitów. To zdecydowanie najpopularniejsza technika umożliwiająca szybkie przeprowadzenie prac budowlanych. Gipsowe tynki maszynowe są nakładane po ukończeniu stanu surowego zamkniętego, czyli po zdaniu dachu, okien oraz drzwi zewnętrznych, kiedy warunki sprzyjają nakładaniu warstwy tynku.

Najlepszym czasem na tynkowanie jest 30 dni od wymurowania ścian z bloczków lub pustaków. Podstawowym wymogiem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wnętrza (nie niższej niż 5 stopni Celsjusza). Tynki maszynowe mogą być aplikowane na powierzchnie z betonu, żelbetonu oraz powłok ceramicznych. To uniwersalne rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie.