Przedsiębiorstwo geotechniczne GeoGT zostało założone w Szczecinie w 2010 roku. Niedługo po tym otworzyło swoją filię w Warszawie, co było odpowiedzią na potrzeby klientów. Obecnie firma prężnie się rozwija i jest uznawana za jedną z najlepszych w branży geotechnicznej. Oferuje szeroki wachlarz usług, wśród których dostępne są także badania sozologiczne gruntu. W jakim celu się je wykonuje?

Na czym polegają badania sozologiczne gruntu?

Badania sozologiczne powierzchni ziemi pozwalają ustalić stopień skażenia gruntu. Aby uzyskać dokładne informacje o ewentualnym zanieczyszczeniu geolodzy wykonują odwierty badawcze, z których pobierają próbki ziemi i wód gruntowych. Następnie poddawane są one szczegółowej analizie laboratoryjnej. Na podstawie uzyskanych wyników badań zespół specjalistów opracowuje ekspertyzę, która przekazywana jest do rąk inwestora. Badania sozologiczne gruntu prowadzi się na obecność:

  • metali ciężkich,

  • substancji ropopochodnych,

  • pestycydów,

  • wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA),

  • innych substancji chemicznych.

Zakres badań uzależniony jest od kilku czynników, takich jak np. sposób dotychczasowego użytkowania terenu czy typ przeznaczenia planowanej na danym obszarze inwestycji. Firma GeoGT dysponuje nowoczesnym sprzętem i doświadczoną grupą ekspertów, którzy gwarantują dokładność i terminową realizację prac.

Kiedy warto wykonać badania sozologiczne powierzchni ziemi?

Jak informuje pracownik firmy GeoGT – przesłanką do wykonania specjalistycznej oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi jest najczęściej historycznie poświadczone użytkowanie gruntu. Przykładem może być teren, na którym przez lata funkcjonowała fabryka akumulatorów samochodowych czy wytwórnia chemicznych środków ochrony roślin. Badania sozologiczne gruntu prowadzi się również:

  • dla inwestycji mogących negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne (budowa dróg ekspresowych i autostrad, budowa stacji benzynowych),

  • przy zakupie działki/nieruchomości znajdującej się na obszarze poprzemysłowym,

  • by oszacować, jaki wpływ na środowisko ma istniejąca już na danym terenie infrastruktura,

  • przy remediacji, czyli wymianie gruntów.

Skażenie ziemi może być czynnikiem, który zniechęci inwestora do zakupu danej działki/nieruchomości lub stanie się istotnym argumentem przy negocjacji ceny. Ponadto, dzięki przeprowadzeniu badań sozologicznych, nabywca gruntu zyska pełną świadomość poziomu zanieczyszczenia ziemi, co pozwoli mu na zaplanowanie i podjęcie odpowiednich działań naprawczych, do których obliguje go prawo.