Izolacja termiczna to jedno z obowiązkowych zadań na każdej budowie. Jej wykonanie wiąże się z zapewnieniem ciepłego komfortu przyszłym mieszkańcom domu jednorodzinnego, ale również z uniknięciem strat energii i zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie. Można wyróżnić kilka materiałów wykończeniowych, którymi można ocieplić budynek. Po które z nich najczęściej sięgają inwestorzy?

Sposoby na ocieplenie domu jednorodzinnego

Jednym z najbardziej popularnych tworzyw do ocieplania domów jednorodzinnych jest wełna mineralna, która zapewni zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną. Trzeba jednak pamiętać, że jej słuszna waga jest nie lada obciążeniem dla całej konstrukcji budynku. Alternatywą może okazać się łatwa w aplikacji pianka PUR, a także odporne na dociskanie płyty poliuretanowe. Warto przyjrzeć się bliżej także płytom pilśniowym bitumowanym. Nierzadko inwestorzy do ocieplenia wybierają korek, który znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim we wnętrzu domu jako materiał wykończeniowy podłogi czy ścian.

Choć wszystkie powyższe materiały to jakościowe produkty, które będą gwarancją wydajnej termoizolacji, to niekwestionowanym zwycięzcą jest dobrze wszystkim znane tworzywo porowate. Jak ocieplić dom styropianem i jakie mocowanie do izolacji wykorzystać?

Jak ocieplić dom styropianem?

Aby ocieplić dom styropianem, w pierwszej kolejności należy zakupić niezbędne materiały. Najlepiej zdecydować się na płyty o grubości od 15 do 20 centymetrów. Należy wyposażyć się również w zaprawę klejącą i siatkę zbrojącą. Niezbędne będą także elementy do mocowania, których będzie trzeba użyć po upływie 24 godzin od przyklejenia materiału styropianowego.

O ich dostarczenie zatroszczyć się może firma MKT Kierczak, która jest cichym bohaterem ociepleń styropianowych wielu budynków mieszkalnych i użytkowych. W jej ofercie znaleźć można między innymi łączniki do izolacji termicznych czy też talerzyki do izolacji w systemie domów drewnianych.

Ostatnim etapem jest dokładne zatopienie wspomnianej wcześniej siatki zbrojącej, która powinna być niewidoczna i niewyczuwalna. Przed położeniem tynków i wykończeniem estetycznym elewacji całą termoizolację należy poddać sezonowaniu, które powinno trwać nie krócej niż 6 tygodni, w innym razie można spodziewać się w późniejszym czasie uszkodzeń otynkowanej powierzchni.

Styropian to materiał wszechstronny, chętnie wykorzystywany również do ocieplenia budynków mieszkalnych. Przy jego wyborze, jak i zakupie elementów do mocowania należy przede wszystkim kierować się solidnością wykonania i gwarancją jakości.