Fornir to cienkie płaty drewna wykorzystywane do produkcji oklein, sklejek, części z drewna litego, płyt wiórowych oraz aranżacji ścian. Nawet niewielki fragment ściany pokryty okleiną z drewna naturalnego odmieni wygląd wnętrza i sprawi, że nabierze niepowtarzalnego charakteru. W czym tkwi siła forniru i czy każdy może zdecydować się na taką dekorację wnętrz?

Fornir – specyfikacja

Naturalne forniry występują w trzech podstawowych wzorach:

  • prostosłoiste (w formie pasków)
  • fladrowe (styczne do krawędzi)
  • pawie oczka (najbardziej zaokrąglone)

Grubość płatów fornirowanych oscyluje w granicach 0,6-0,9 mm, ale producenci oferują także grubsze modele (max 3mm). Forniry są na ogół sprzedawane na metry, a ich szerokość nie przekracza kilkunastu centymetrów. Cienkie płaty są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego coraz częstszą praktyką jest wzmacnianie forniru warstwą fizeliny.

Kolorystyka forniru

Forniry modyfikowane są zróżnicowane pod względem kolorystycznym, dzięki czemu sprawdzą się we wszystkich typach wnętrz. Przykładowo, fornir dębowy może zostać wybielony, sprawiając wrażenie lekko podstarzałego, fornir klonowy – przybrać barwę dziecięcego różu, zaś fornir z drewna drzewa różanego – nabrać pomarańczowo-czerwonej barwy.

Największym zainteresowaniem klientów cieszą się jednak forniry naturalne o wyrazistym osłojowaniu i niepodrabialnym rysunku drewna.

Fornir na ścianę – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Płyta fornirowana to doskonałe połączenie szlachetnego drewna z uniwersalnym zastosowaniem płyt wiórowych. W zależności od preferencji można zainstalować płyty na niewielkim fragmencie ściany lub harmonijnie połączyć panele ścienne i podłogowe. Aby uzyskać efekt „przedłużonej podłogi” nie można popełnić najmniejszego błędu w montażu, dlatego warto zaangażować profesjonalną ekipę wykończeniową, taką jak firma budowlano-usługowa Andrii Martyniuk. Dobrze ułożone płyty nie tylko udekorują pomieszczenie, ale dodatkowo je wyciszą i zaizolują termicznie.

Montaż płyt fornirowanych – jak się przygotować?

Przed instalacją płyt fornirowanych powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona i idealnie wygładzona; do oczyszczenia wykorzystuje się papier ścierny o różnych gradacjach. Kiedy podłoże jest idealnie gładkie, czyste i suche, można przejść do przytwierdzania płyt na klej kontaktowy. Klej sprawdzi się zarówno na podłożach betonowych, tynkowych, tkaninach, drewnie oraz tworzywie sztucznym.