Czy wiesz, że pierwsza obrabiarka skrawająca – frezarka -  została skonstruowana w 1818 roku? Już wtedy zauważono potrzebę kształtowania metalu według uznania rzemieślnika. Urządzenie znacznie ułatwiało pracę i umożliwiało obróbkę skomplikowanych kształtów. Obecnie frezarki są  unowocześnione, lecz ich funkcja pozostała taka sama. Przeczytaj, w jaki sposób frezować metal i jakie umiejętności są niezbędne do wykonania tej czynności.

Frezowanie CNC – na czym polega?

Proces, jakim jest frezowanie metalu, polega przede wszystkim na uzyskaniu wybranego kształtu przedmiotu. Na początku mamy więc do czynienia z dużym materiałem metalu, który należy oddzielić i pracować nad interesującą nas częścią, aż do osiągnięcia założonego celu. Frezowanie CNC jest zdecydowanie prostsze od ręcznego wykonywania tej pracy, bowiem do obróbki metalu używa się centra obróbczego, które jest sterowane komputerowo. Narzędzie tnące wykonuje ruch obrotowy, z kolei obrabiany materiał – ruch posuwisty. Mimo, że czynność wydaje się niezbyt skomplikowana, wymaga ona szerokiego zakresu wiedzy, szczególności z dziedziny techniki i fizyki. Dodatkowo osoba, która zajmuje się obróbką metalu powinna być bardzo precyzyjna, tak, aby efekt końcowy zgadzał się ze wszystkimi, przyjętymi wcześniej parametrami. 

Zalety frezowania CNC

Frezowanie CNC jest obecnie najczęściej stosowaną techniką obróbki metali. Wynika to, z faktu, że wiele zakładów produkcyjnych doceniło zalety tej metody. Są to przede wszystkim:

  • możliwość automatycznego sterowania maszyną, co znacznie ułatwia zadanie, a także skraca czas pracy nad wybranym elementem,
  • większa precyzja wykonania danego elementu – dzięki temu za pomocą obrabiarek CNC można podjąć się ukształtowania bardzo skomplikowanych elementów,
  • możliwość stosowania dużej powtarzalności kształtów i całego procesu obróbki metali, co jest szczególnie istotne, gdy potrzebujemy identycznych elementów.

 Profesjonalna obróbka metali – komu ją zlecić?

Frezarka CNC jest bardzo drogą maszyną, więc wiele osób, ze względów ekonomicznych oraz z powodu braku wykształconej w tym kierunku kadry, zleca wykonanie tego procesu firmie zewnętrznej. Jest to jedna z najbardziej racjonalnych decyzji, bowiem przedsiębiorstwa – np. Meto (Przedsiębiorstwo produkcji i usług technicznych Dawid Bąk) - które się w tym specjalizują, wykonają to zadanie zdecydowanie szybciej i dokładniej, a osoby, które to zlecają nie będą musiały stresować się, że samodzielnie popełnią kosztowne błędy.