Przewody kominowe muszą posiadać odpowiednią przepustowość, a więc również i średnicę, idealnie dostosowaną do warunków technicznych obiektu, do użytkowanej technologii grzewczej, czy nawet do wymagań estetycznych dla budynku. W przypadku modernizacji domów, kamienic, budowli publicznych itp. wielokrotnie należy przeprowadzić proces frezowania komina, czyli jego poszerzania.

Czym jest frezowanie komina?

Za frezowanie komina, uważa się poszerzanie jego wymiarów, co również nazywamy rozwiercaniem. Przede wszystkim mówimy zatem o zwiększaniu jego przekroju wewnętrznego, co przeprowadzane jest głównie dla starych przewodów, które budowane były według innych niż dzisiejsze przepisów prawa. Kiedyś wykorzystywano głównie przekrój 140x140 milimetrów, co przestało być idealna opcją w przypadku wykorzystywania przez dany budynek pieców olejowych oraz gazowych. Przy modernizacji systemu ogrzewania w domu i zmiany źródła zasilania z paliwa stałego, wielokrotnie należy przeprowadzić frezowanie komina. Ważne jest to także wtedy, kiedy postanowiliśmy zainwestować w montaż kotła piątej klasy o znacznie wyższej mocy niż te poprzednich generacji. W przypadku braku frezowania komina mogłoby dojść do szybkiego nagromadzenia się osadu wewnątrz przewodu, a także do braku usuwania całego powstającego z pieca dymu. Takie zjawisko jest niebezpieczne dla ludzi i może nawet skutkować pożarem!

W jaki sposób wykonywane jest poszerzanie kominów?

Poszerzanie kominów to zadanie dla najlepszych firm kominiarskich takich, jak kominiarza Adama Racha, który gwarantuje również inspekcje przewodów kominowych specjalistycznymi kamerami. Samo frezowanie musi zawsze być zaś poprzedzone specjalistycznymi ekspertyzami, które pozwalają na stworzenie odpowiedniego projektu prac. Samo wykonawstwo rozwiercania jest dzisiaj przeprowadzane w różnych technologiach. Najczęściej jednak wybierana jest technika łańcuchowa oraz diamentowa. Pamiętać przy tym należy, że inną metodologię pracy wybiera się przy przewodach betonowych, wykonanych z prefabrykatów, a inną przy kominach ceglastych. Zawsze jednak po frezowaniu należy zabezpieczyć komin w trzech procesach. Mowa o konieczności uszczelnienia przewodu kominowego szlamowaniem, a następnie o zamontowaniu w nim specjalnego wkładu kominowego ze stali żaroodpornej. Istotne jest także zastosowanie wkładu kominowego ceramicznego izostatycznego.

Warto wiedzieć! Cały proces frezowania komina wraz z izolacjami i wkładami kosztuje od kilkuset do przeszło 1500 złotych. Wszystko zależy od rodzaju przewodu, zakresu prac i od warunków technicznych. Usługa ta jest jednak przeprowadzona na długie lata…