Budowa domu wymaga przede wszystkim wykonania odpowiednich fundamentów. Podczas ich projektowania uwzględnia się między innymi rodzaj terenu oraz wysokość budynku. Fundamenty muszą one być odpowiednio przygotowane, ważne jest, aby były odpowiednio głębokie i szerokie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są fundamenty tradycyjne. Zobacz, jak się je wykonuje i jak wykonywane są wykopy pod fundamenty.

Fundamenty - jak się je wykonuje?

Zanim wybudujesz dom, należy wyznaczyć miejsce, w którym budynek powstanie. Zajmuje się tym geodeta, który na podstawie map oraz pomiarów wyznacza w terenie, gdzie budynek będzie się znajdował. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie firmy, która wykona wykopy pod fundamenty.

Prace wykopowe na fundamentach wykonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jak mówi nam właściciel firmy Ro-Bud, ważne jest to, aby wykonanie wykopów zlecić doświadczonej ekipie, która doskonale zna się na swoje pracy. Wykopy muszą być wykonane zgodnie z planem. Ważne jest odpowiednie ich przygotowanie, aby móc wylać ławę fundamentową. Czasami w miejscu, w którym przebiegać mają fundamenty, można natknąć się na problemy, takie jak kamienie. Dlatego ważne jest, aby firma, która robi wykop, dysponowała odpowiednim sprzętem.

Z reguły fundamenty w domach jednorodzinnych parterowych mają szerokość 30 - 40 cm. Ich głębokość zależy od tego, jak duże obciążenie będą musiały znosić fundamenty. Przy wykopie pod uwagę brana jest także nośność gruntu. W rezultacie fundamenty mają zazwyczaj 40 - 80 cm głębokości.

Wylewanie fundamentów i budowa ścian fundamentowych

Po przygotowaniu wykopów przy tradycyjnych fundamentach nadchodzi czas na deskowanie ław. Deski tworzą formę na beton i zapobiega osuwanie się gruntu do wykopu. Możliwe jest pominięcie deskowanie, ale tylko przy wykopach, które są wykonane na spoistych gruntach, na przykład w glinie. W większości przypadków wykonanie odeskowania jest więc koniecznością.

Do fundamentów zastosować należy beton odpowiedniej klasy. Jest to zwykle beton klasy C16/20 i wyższej, który charakteryzuje się większą odpornością. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowego betonu w cementowni. Jest on przywożony na miejsce specjalnym samochodem z  pompą i wylewany na miejsce. Pozwala to przyspieszyć pracę i ogranicza czas wylewania ław fundamentowych. Po wylaniu ław  fundamentowych przychodzi czas na ściany fundamentowe. Zazwyczaj do ich budowy wykorzystuje się specjalne bloczki.

Odpowiednie przygotowanie fundamentów to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie wykopu pod ławy. Na ten etap prac ziemnych należy zwrócić szczególną uwagę!