Chyba każdy człowiek marzy o wspaniałym domu. Raczej rzadko kojarzymy budowę naszego lokum z geodezją. A przecież potrzebujemy nie tylko działki i materiałów budowlanych, aby nasz dom mógł powstać. Nieodzowne jest przede wszystkim pozwolenie na jego budowę. Dlatego na samym początku geodeta musi wytyczyć budynek w terenie.  Okres współpracy z nim trwa od chwili zakupu gruntu do oddania nieruchomości do użytku. Geodeta zajmuje się również m.in. wyznaczeniem miejsc doprowadzenia przyłączy.

Wytyczenia budynku – na czym to polega?

Koniecznością jest, aby zostały wykonane według projektu zagospodarowania działki. W celu rozpoczęcia budowy, firma budowlana potrzebuje dokładnych wytycznych, gdzie można zacząć pracę. Mowa tu o przygotowaniu wykopów pod fundamenty naszego domu.

Nieruchomość można wytyczyć wbijając w ziemię paliki w rogach realizowanego budynku. Odpowiednie wytyczenie geodeta wpisuje do dziennika budowy. Następnym krokiem jest wytyczenie ław fundamentowych. Na tym etapie zostają określone punkty wysokościowe, które wyznaczają poziom posadowienia ław i posadzki parteru budynku. Wszystkie pomiary, które wykonuje się na terenie budowy geodeta wpisuje do dziennika budowy.

Fundamenty, linia zabudowy, inwentaryzacja powykonawcza

W projekcie musi być zawarta wysokość, głębokość i szerokość fundamentów. Ważne jest także zachowanie poziomu ich wykonania. Czynności związane z powstaniem fundamentów również wpisywane są do dziennika budowy, a ich prawidłowość wykonania musi zostać zatwierdzona przez kierownika budowy. 

Kolejnym etapem są czynności związane z linią zabudowy ścian. Dokumentacja projektowa określa określa jej wykonanie. Murarze mogą przystąpić do pracy i rozpocząć wznoszenie ścian domu. 

Kiedy budowa jest już zakończona, można rozpocząć pomiary geodezyjne. Celem inwentaryzacji jest zarejestrowanie zmian oraz sprawdzenie budynku i przyłączy w kontekście zgodności z projektem. Pomiary te nanosi się na mapy zasobu geodezyjnego. Sporządzane się również odpowiednie mapy służące do przekazania budynku do użytku.

Dokumentacja powykonawcza

Geodeta sporządza dokumenty geodezyjno-kartograficzną i operat geodezyjny na podstawie sporządzonych pomiarów. Ta pierwsza musi koniecznie zawierać dane o zastosowanych zmianach, które powinny znaleźć się na mapie zasadniczej. Odnośnie inwentaryzacji przyłączy, potrzebne jest załączenie informacji o ich zgodności z projektem. Operat  geodezyjny z kolei dotyczy całej dokumentacji geodezyjnej sporządzonej na konkretnych etapach budowy. 

Oryginały dokumentacji trzeba dostarczyć do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Dzięki nim zaktualizowane zostaną dane mieszczące się w ewidencji gruntów i nieruchomości oraz w ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Kopie wszelkich dokumentów otrzymuje także właściciel wybudowanego domu.

Zanim podejmiemy decyzję o budowie domu, warto od razu pomyśleć o usługach geodezyjnych i zacząć współpracę z doświadczoną firmą Geowox Usługi Geodezyjne Piotr Wołoszyn, z siedzibą w Karczowie.