W obiektach takich jak magazyny czy hale przeładunkowe wykorzystuje się obecnie wiele typów regałów. To konstrukcje przeznaczone do przechowywania rozmaitych ładunków w sposób bezpieczny i stabilny. Powinny być dopasowane do charakterystyki towarów – jeśli są to np. materiały dłużycowe, to najlepiej sprawdzą się regały wspornikowe. Co jeszcze się na nich składuje?

Jak zbudowane są regały wspornikowe?

Elementy wyposażenia wnętrz magazynów i hal muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, trwałe, ale też stosunkowo proste. Kryteria te spełniają regały wspornikowe, które nie są zaawansowanymi technologicznie konstrukcjami. Ich podstawową częścią są bowiem odporne na spore obciążenia słupy nośne. Przygotowuje się je przeważnie ze stali, która dodatkowo wzmacniana jest powłokami antykorozyjnymi. Dzięki temu nawet przy stosowaniu regałów wspornikowych w magazynach zewnętrznych konstrukcja nie koroduje.

Do słupów nośnych przytwierdzane są poziome wsporniki. To właśnie na nich opierają się składowane towary. Tak przygotowany stelaż należy stabilnie zamocować na podłożu. W tym celu podstawę regałów wspornikowych za pomocą specjalnych kotew łączy się posadzką – najczęściej wylewką betonową, która jest wykorzystywana w magazynach i halach przeładunkowych. Stosuje się je do przechowywania różnych ładunków. Kiedy najlepszym wyborem będą takie właśnie konstrukcje?

Do składowania jakich materiałów nadają się regały wspornikowe?

Połączenie słupów nośnych ze wspornikami poziomymi tworzy konstrukcję świetnie sprawdzającą się przy przechowywaniu długich przedmiotów. Mogą to być wyroby drewniane. Deski, dłużyca czy gotowe elementy więźb dachowych to tylko niektóre z towarów, jakie umieszcza się na regałach wspornikowych. Z tego względu stosuje się je chociażby w zakładach przetwórstwa drewna. Charakterystyczne konstrukcje przydają się również w magazynach należących do producentów i dystrybutorów wyrobów hutniczych.

Na regałach wspornikowych z powodzeniem umieszczać można bowiem np. rury o zróżnicowanej średnicy. Odpowiedniej długości i grubości wsporniki oraz wytrzymałe słupy nośne wykona firma Simks, która zajmuje się przygotowywaniem różnego rodzaju stalowych systemów przechowywania przemysłowego. Są one dostosowane do konkretnych obciążeń, gwarantując stabilność nawet przy składowaniu towarów o sporych gabarytach. Dodatkowo regały wspornikowe mogą być w tym wypadku wykonane na indywidualne zamówienie, co pozwala jeszcze lepiej dopasować je do warunków eksploatacji i konkretnych przedmiotów, jakie planowo mają być na nich magazynowane.