Diament zajmuje najwyższe, dziesiąte miejsce, w skali Mohsa. Oznacza to, że jest najtwardszym spośród znanych nam minerałów. Jest on odporny na zarysowania powstałe przy użyciu każdego innego minerału – diament zarysować może tylko inny diament. Właściwości te sprawiają, że szeroko wykorzystywany jest on w obróbce rozmaitych materiałów, w tym betonu oraz żelbetonu. Jakie korzyści niesie ze sobą jego użycie w tych celach?

Czym jest technika diamentowa?

Diament powszechnie znany jest ze swoich walorów estetycznych. Te powodują, że z powodzeniem wykorzystywany jest w wyrobie biżuterii. Po drugiej wojnie światowej minerał ten zaczęto używać w produkcji narzędzi, ale już wcześniej, bo w wieku XVIII i XIX stosowany był podczas drążenia skał. Również pod koniec XIX stulecia zbudowano pierwszą piłę diamentową. Obecnie istnieje wiele narzędzi diamentowych, które wykorzystywane są w obróbce materiałów. Są to między innymi lina diamentowa, tarcze diamentowe czy przecinarki diamentowe. Niezależnie od tego, które zostanie wybrane do prowadzonych prac, technika ta niesie ze sobą te same korzyści. O tym bardziej szczegółowo jednak w dalszej części artykułu.

Na zastosowanie konkretnego narzędzia diamentowego wpływ mają przede wszystkim twardość i właściwości ścierne obrabianego materiału oraz warunki obróbki. Pod tym hasłem mieszczą się parametry takie jak prędkość obrotowa narzędzia, wydajność chłodzenia, wydajność prac. Diamenty są przy tym selekcjonowane ze względu na swoją jakość wielkość oraz koncentrację. Przy materiałach trudnych, takich jak kwarc czy granit, konieczne jest użycie kryształów o wysokiej odporności na cykliczne uderzenia udarowe. Natomiast w przypadku materiałów takich jak piaskowiec lub beton sprawdzą się diamenty o niższych parametrach wytrzymałościowych.

Jakie zalety ma cięcie liną diamentową?

Wykorzystanie techniki diamentowej niesie ze sobą wiele korzyści w porównaniu z możliwościami innego sprzętu. Wśród najważniejszych zalet narzędzi diamentowych wymienić należy tu:

  • najwyższą precyzję obróbki materiałów,
  • wysoką wydajność pracy,
  • ograniczenie lub brak udarów i drgań,
  • niski poziom hałasu,
  • brak zapylenia – przy prowadzeniu prac na mokro.

Ich zastosowanie będzie obejmowało przy tym przede wszystkim cięcie oraz szlifowanie betonu, wiercenie w betonie i żelbetonie, a także polerowanie betonu czy innych materiałów budowlanych. Każde z narzędzi ma również nieco inne zastosowanie w praktyce. Firma DASAJ Technika Diamentowa wykorzystuje liny diamentowe do wykonywania w betonie otworów o bardzo dużych średnicach. Ponadto technika ta sprawdza się wszędzie tam, gdzie grubość obrabianego materiału jest za duża dla pił ściernych. Diamentowe piły linowe wykorzystywane są między innymi przy cięciu elementów konstrukcyjnych, masywnych ścian i cokołów, mocno zbrojonych elementów żelbetowych lub też przy wykonywaniu cięć o nieregularnych kształtach.