Szkło to jeden z podstawowych materiałów, jakie wykorzystujemy w budowie i aranżacji domów, do produkcji przedmiotów codziennego użytku czy elementów urządzeń. Jego właściwości można modyfikować dzięki właściwej obróbce – w ten sposób powstaje między innymi szkło hartowane. W poniższym artykule przybliżamy jego właściwości oraz szerokie możliwości zastosowań i przedstawimy ofertę Delta Glass.

Jakie właściwości ma szkło hartowane?

Szkło hartowane to, jak wskazuje jego nazwa, szkło, które poddano obróbce hartowania. W jej ramach materiał najczęściej typu float, ogrzewa się do temperatury 600 stopni Celsjusza, a następnie poddaje obustronnemu, gwałtownemu schładzaniu przy pomocy sprężonego strumienia powietrza. Prowadzi to do zmiany struktury szyby; na zewnętrznych powierzchniach wytwarza się naprężenie ściskające, natomiast na wewnętrznych – rozciągające, które pełni funkcję równoważącą. W wyniku tego procesu materiał zyskuje lepsze parametry w zakresie trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Warto wspomnieć także o tym, że szkło hartowane lepiej znosi nierównomierne nagrzewanie powierzchni czy nagłe zmiany temperatury i wytrzymuje nawet różnice sięgające 200 stopni Celsjusza. Jego rozbicie wymaga natomiast użycia siły około 5-7 razy większej niż w przypadku zwykłego szkła. Warto zauważyć, że tłucze się ono na drobne kawałki bez ostrych krawędzi, co jest znacznie bezpieczniejsze dla przebywających w pobliżu osób lub zwierząt. Wszystko to sprawia, że producenci chętnie wykorzystują szkło hartowane w realizacji zleceń. Wybierając materiał, na jakim mają pracować specjaliści, warto zwrócić uwagę, czy jest on zgodny z normą PN-EN dotyczącą szkła w budownictwie.

Gdzie sprawdza się szkło hartowane?

Szeroko pojęte budownictwo to właśnie główny obszar, w jakim wykorzystuje się poddawane hartowaniu szyby. W architekturze znajdują zastosowanie jako ścianki oraz drzwi całoszklane, balustrady, ale także elewacje budynków czy podłogi i stopnie. Doskonale prezentuje się ponadto w aranżacji nowoczesnych wnętrz jako półki, blaty kuchenne oraz kabiny prysznicowe. Tego typu wyroby zazwyczaj dostępne są z możliwością dodania grawerunku, a nawet zdjęcia czy nadruku; bez problemu dopasujemy element do wybranej stylizacji.

Ponadto szkło hartowane sprawdza się w roli grzejników ze względu na świetne parametry akumulacji ciepła. Warto rozważyć jego użycie w miejscach wymagających zachowania sterylności. Panele szklane montuje się bowiem bez fug, na których gromadzą się brud i bakterie. Dość popularne jest także wykorzystanie tego materiału do produkcji szyb samochodowych bocznych oraz tylnych czy zabezpieczeń ekranów telefonów komórkowych.

Hartowaniem szkła, ale również produkcją mebli z tego ponadczasowego i wytrzymałego materiału zajmują się specjaliści z firmy Delta Glass. Przedsiębiorstwo działa na rynku już od ponad dwudziestu lat, a przez ten czas ego pracownicy zdążyli wykonać mnóstwo różnorodnych projektów, dlatego też są w stanie spełnić nawet najbardziej nietypowe oczekiwania klientów. Specjaliści mogą zaproponować inwestorom nie tylko szkło bezbarwne, ale również kolorowe, a w ich ofercie można znaleźć także usługę polerowania krawędzi. W asortymencie nie mogło zabraknąć także luster, balustrad, drzwi, podłóg czy ścian działowych.