Guma to materiał uzyskiwany w procesie wulkanizacji kauczuku naturalnego, syntetycznego albo ich mieszanek. Może przyjmować rozmaite postaci i dzięki temu ma niezwykle szerokie zastosowanie. Z wykonanymi z niej wyrobami każdy z nas na pewno miał do czynienia. Gdzie się sprawdzają i jakie właściwości sprawiają, że są one tak popularne? Odpowiedź poznasz, czytając poniższy artykuł.

Jakie właściwości ma guma?

Główna cecha, z jaką kojarzymy produkty powstałe z gumy to elastyczność. Dzięki niej wyroby nie ulegają trwałym odkształceniom, ale po ustaniu nacisku powracają do pierwotnego stanu. Są ponadto rozciągliwe. Wśród niewątpliwych atutów wymienić należy również odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur. Co ważne, dokładne parametry materiału są zależne właśnie od temperatury otoczenia. Zachowuje ona elastyczność w zakresie od -60 do 220 stopni Celsjusza, poza nim ulega stwardnieniu i kruszeniu. W praktyce poszczególne gatunki gumy zachowują swoje właściwości jedynie w wąskim, mieszczącym się w nim, przedziale. Spotkać jednak można wyroby przeznaczone do użycia w warunkach ekstremalnych – od -150 do 315 stopni Celsjusza. W związku z tym rodzaj wyrobów należy wybierać pod kątem specyfiki oraz środowiska pracy, w jakim mają się znaleźć.

Wyroby gumowe powstają w kilkuetapowym procesie, który rozpoczyna się od połączenia kauczuku z odpowiednio wyselekcjonowanymi surowcami. Następny krok to konfekcja, czyli cięcie materiału na kawałki o określonej wadze oraz wielkości. Przeprowadza się je ręcznie lub przy użyciu wytłaczarki. Tak przygotowane elementy gumowe poddawane są wulkanizacji – ogrzewaniu w ściśle kontrolowanej temperaturze. Na koniec miejsce ma obróbka obejmująca podzielenie produktu na pojedyncze sztuki oraz usuwanie fragmentów wypływających poza formę. Ze względu na możliwość modyfikacji poszczególnych parametrów w przebiegu produkcji gumy, wyróżnić możemy wiele jej rodzajów. Przyjrzyjmy się bliżej jej wykorzystaniu w przemyśle.

Gdzie stosuje się wyroby gumowe?

Główną branżą, która wykorzystuje elementy gumowe na szeroką skalę, jest motoryzacja. Na potrzeby pojazdów powstają opony, dętki czy elastyczne przewody. Rozmaite komponenty z gumy odgrywają również istotną rolę w konstrukcji rozmaitych maszyn i urządzeń przemysłowych. Sektor chemiczny wykorzystuje wyroby kauczukowe między innymi w kosmetykach oraz klejach.

Wyroby producentów takich jak firma Viba są niezastąpione w szeroko pojętej technice, najczęściej jako uszczelki, ale sprawdzają się nie tylko tam. Korzysta z nich również medycyna – gumy używa się do tworzenia sond, rurek, masek, taśm chirurgicznych, a także rękawiczek. Zawierają ją również liczne przedmioty codziennego użytku, na przykład piłki czy czepki pływackie.