Każde prowadzone roboty na obszarze cieków wodnych lub związane z wykorzystaniem wód, wymagają uzyskania specjalnego pozwolenia. Nazywa się je pozwoleniem wodnoprawnym. Jedną z firm, które pomagają go uzyskać jest przedsiębiorstwo Geo2000 Sławomir Fajga we Wrocławiu. Chcąc uzyskać pozwolenie, należy wpierw opracować operat wodnoprawny. Zobaczmy, jak uzyskać dokument, z jakich części powinien się składać?

Czemu służy operat wodnoprawny?

Operat wodnoprawny to rodzaj dokument, który jest niezbędny do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Geo2000 Sławomir Fajga we Wrocławiu, wykonujący specjalistyczne badania gruntowo-wodne:

Operat składa się z dwóch części opisowej i graficznej. Sporządza się go zarówno w formie drukowanej, jak i na elektronicznym nośniku danych. Szczegółowe informacje o tym, jak powinien on wyglądać, zawiera art.409 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Jest dokument, którego przygotowania nie uniknie się podczas planowania takich robót jak odprowadzanie ścieków deszczowych, budowa stawu czy też innego urządzenia wodnego np. rowów i kanałów, budowli piętrzących, upustowych, przeciwpowodziowych.

Co powinien zawierać operat wodnoprawny?

Jak informuje nas nasz rozmówca, którego firma od 2000 roku zajmuje się kompleksowymi usługami z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki, hydrogeologii i ochrony środowiska, każda z części czy to graficzna, czy opisowa, musi zawierać określone części. Dla przykładu w części graficznej należy zamieścić plan urządzeń wodnych i zasięg zamierzonego korzystania z wód, przekroje podłużne i również poprzeczne urządzeń wodnych oraz kort wód, schemat rozmieszczenia urządzeń pomiarowych i znaków żeglugowych, czy też funkcjonalny lub techniczny schemat urządzeń wodnych. Zlecając wykonanie go firmie Geo2000 wiesz, że dokument będzie kompletny, wykonany z należytą starannością, co przełoży się na otrzymanie pozwolenia w maksymalnie krótkim czasie.