Chcąc wybudować dom trzeba mieć projekt, a ten powstaje w biurze projektowym. Projektant po wykonaniu planu budynku niejako przekazuje dalsze prace geodecie, który to musi dokonać minimum dwóch rzeczy: umieścić bryłę na aktualnej mapie, a następnie po otrzymaniu pozwolenia na budowę, z mapy “przenieść” budynek w teren. Jak przebiega tyczenie budynku?

Czemu służy tyczenie budynku?

Tyczenie fundamentów to pierwszy “namacalny” ślad na budowie, świadczący o tym, że wkrótce stanie tu nowy obiekt budowlany — wymarzony dom, siedziba firmy, magazyn. Z informacji uzyskanych w biurze geodezyjnym Geodety inż. Błażeja Fuczka wynika, że wyznaczenie osi budynku odbywać się może tylko przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

Są to pewne podejmowane czynności geodezyjne, które mają na wskazać na terenie lub realizowanym obiekcie punktów o założonym w projekcie położeniu w określonym układzie odniesienia oraz z zachowaniem zaplanowanych w dokumentacji odległości. Jak podkreśla nasz rozmówca z firmy Błażeja Fuczka, która od 2014 zajmuje się świadczeniem usług geodezyjno-kartograficznych tyczenie budynku proces polegający na przeniesieniu planu budynku z projektu na działkę budowlaną.

W jaki sposób przebiega tyczenie budynku?

Tyczenie budynku, jak wynika z informacji ze wspomnianej firmy to proces składający się z czterech etapów. W pierwszej kolejności zgłosić trzeba potrzebę ich przeprowadzenia w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie opracowuje się projekt, wytycza obiekt i po sporządzeniu operatu geodezyjnego przekazuje się go do odpowiedniej jednostki PODGiK.

Specjaliści z omawianego biura mówią, że do tyczenia warto użyć dwóch metod kołkowej oraz ław drutowych, gdyż są one odporne na złe warunki pogodowe. Zaznaczeniu w gruncie podlegają wszystkie punkty charakterystyczne — osie czy też narożniki zewnętrzne obiektu. Spośród wymienionych sposobów wyznaczania budynku kołki są tańsze. Ławy drutowe są to linki albo druty, które rozmieszcza się między deskami, przybitymi do wbitych w podłoże palików.