Żadna inwestycja budowlana nie może obyć się bez udziału geodety. Głównym zadaniem tego specjalisty jest wykonywanie pomiarów geodezyjnych, na podstawie których stawiane są budynki, zarówno mieszkalne, jak i użytkowe. Geodeci zajmują się również tworzeniem różnego rodzaju map oraz podziałem gruntów, w szczególności działek budowlanych. Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów? Jakich jeszcze zadań podejmują się geodeci?

Wytyczenie budynku na działce

Głównym zadaniem geodety na placu budowy jest wytyczenie budynku na określonym terenie. Czynność ta wykonywana jest przez specjalistę na podstawie projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu budowlanego. Mówiąc prościej- tyczenie budynku to wyznaczenie granic obiektu na danej parceli. Należy zadbać o to, by nie był on zlokalizowany zbyt blisko granic działki i spełniał wszystkie warunki związane z prawidłowym usytuowaniem budynku na parceli, o których mowa w przepisach. Jak informuje specjalista z biura geodezyjnego Kartoplot- do realizacji takiej usługi należy przygotować się odpowiednio wcześniej. Pracę geodezyjną tego rodzaju trzeba bowiem zgłosić do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Wyznaczanie granic danej parceli

Decydując się na kupno działki budowlanej chcemy mieć absolutną pewność co do tego, jak przebiegają jej granice. Aby uniknąć rozczarowania po podpisaniu wiążącej umowy, dobrze jest skorzystać z pomocy geodety. Ekspert nie tylko dokona stosownych pomiarów, ale wskaże też miejsce, w którym najlepiej postawić dom i ogrodzenie. Dzięki takim wskazówkom – i poprzez zastosowanie odpowiednich działań prewencyjnych- inwestor może uchronić się przed np. zawilgoceniem piwnicy w nowo wybudowanym domu.

Pomiary geodezyjne i tworzenie map

Geodeci zajmują się również przygotowywaniem map geodezyjnych, które wykorzystywane są w przez specjalistów z rozmaitych dziedzin. Chodzi na przykład o mapy do celów prawnych, które wykorzystywane są w postępowaniach sądowych. Zazwyczaj mapy tego typu wymagane są w sprawach, gdzie toczy się spór o określoną nieruchomość lub kiedy konieczne jest ustalenie sytuacji prawnej danej działki. Mapy tworzone są na podstawie szczegółowych pomiarów geodezyjnych.

Jak znaleźć sprawdzonego geodetę?

Dobrego geodetę wyróżnia specjalistyczna wiedza oraz duże doświadczenie, w realizacji różnych usług z branży. Fachowiec powinien cechować się również cierpliwością, rzetelnością i ogromną precyzją. Jeśli tylko mamy możliwość wybierzmy specjalistę z polecenia. W przeciwnym wypadku warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek i zapoznać się z rekomendacjami lokalnych firm geodezyjnych.