Geodeta to jeden z kluczowych specjalistów przy budowie domu. Współpraca z nim trwa przez cały okres budowy, warto ją zacząć jeszcze przed zakupem działki. Zwykle inwestorzy wiedzą, że obecność geodety jest niezbędna, lecz nie wszyscy wiedzą, jaki jest jego zakres obowiązków. Dlatego poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o zadaniach geodety podczas budowy domu.

Geodeta a zakup działki

Współpracę z geodetą warto zacząć jeszcze przed zakupem działki, aby mieć pewność, że jej granice są zgodne z tym, co zapewnia sprzedający. Wbrew pozorom tego typu rozbieżności nie zdarzają się rzadko i nie zawsze jest to wynikiem złej woli sprzedającego. Czasem znaki graniczne się zacierają i niezbędne jest wznowienie granic nieruchomości, czasem granice prawne działki nie zostały ustalone. Dlatego geodetę warto zatrudnić jeszcze przed zakupem działki, a najpóźniej - przed postawieniem ogrodzenia.

Zadania geodety przy budowie domu

Obecność geodety przy budowie domu jest ściśle uregulowana przepisami prawnymi. Jest on niezbędny niemalże od początku do końca budowy. Do jego zadań należy:

  • Stworzenie mapy do celów projektowych. Mapa do celów projektowych to dokument, na którym architekt zaadoptuje projekt budynku i wykona projekt niezbędnych przyłączy (np. wodnych, energetycznych, kanalizacji sanitarnej). Mapa, wraz z innymi dokumentami, jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę.
  • Wytycznie budynku. Kolejny etap ma miejsce po uzyskaniu pozwolenia na budowę i załatwieniu niezbędnych formalności. Wytyczenie budynku polega na oznaczeniu miejsca, w którym ma on stać. Geodeta wyznacza charakterystyczne punkty i osie domu.
  • Wytyczenie przyłączy i ich pomiar. W dalszej kolejności specjalista wytycza przyłącza, czyli (podobnie jak w przypadku domu), wyznacza miejsca w terenie, gdzie ona mają przebiegać. Gdy przyłącza są już wykonane przez ekipę budowlaną, geodeta dokonuje ich pomiaru i wykonuje tzw. mapy powykonawcze.
  • Pomiar powykonawczy budynku. Następnym, w zasadzie ostatnim etapem, jest dokonanie pomiaru budynku, czyli sprawdzenie, czy został on wykonany zgodnie z projektem i opracowanie map powykonawczych pokazujących istniejący stan rzeczy.

Usługi geodezyjne

Osoby z miejscowości Osiecza Druga (województwo wielkopolskie) i okolic zapraszamy do skorzystania z usług firmy Usługi Geodezyjne Inż. Patryk Janczak. Firma obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i inne firmy. Oferta obejmuje szeroki zakres usług geodezyjnych, m.in.: pomiary realizacyjne, redakcję map, pomiary powykonawcze, rozgraniczenia i podziały nieruchomości, obsługę inwestycji. Każdy klient może liczyć na rzetelność, terminowość i atrakcyjne ceny.