Większość przedsięwzięć budowlanych wymaga posiadania aktualnej mapy zasadniczej terenu objętego inwestycją. Zgodnie z prawem, przed ruszeniem z budową, należy mieć projekt i wykonać aktualizację mapy zasadniczej. Firma Geodezja Krzysztof Wachowski dba o poprawne opracowanie geodezyjno-kartograficzne na potrzeby realizacji inwestycji. O czym trzeba pamiętać, zlecając wykonanie mapy do celów projektowych?

Realizacja inwestycji budowlanej – usługi geodezyjne przed projektowymi

Przystępując do realizacji inwestycji budowlanej, trzeba mieć pozwolenie z urzędu. Aby je uzyskać, potrzebny jest projekt i wyniki przeprowadzonych prac geodezyjnych. W profesjonalnych firmach zajmujących się świadczeniem usług geodezyjnych, jak np. przedsiębiorstwo Geodezja Krzysztof Wachowski, w pierwszej kolejności wykonuje się mapy do celów projektowych. Kluczowe jest bowiem zbadanie sieci uzbrojenia, ukształtowania terenu, a także możliwości posadowienia planowanej budowli. Zwłaszcza w odniesieniu do położenia działek i istniejących już budynków, czy obiektów budowlanych. Do sporządzenia opracowania geodezyjno-kartograficznego na potrzeby realizacji inwestycji doświadczony geodeta ze wspomnianej firmy wykorzystuje aktualny wypis planu zagospodarowania terenu lub warunki zabudowy.

Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?

Kluczową sprawą w sporządzaniu map do celów projektowych jest zawarcie w dokumencie linii granicznych terenu i linii zabudowy. Należy nanieść także wszelkie obiekty przyrodnicze znajdujące się na obszarze objętym pracami budowlanymi. Ważne jest, aby prace geodezyjne powierzyć doświadczonej firmie Geodezja Krzysztof Wachowski, która poza aktualną wiedzą branżową na wysokim poziomie wykorzystuje do prac nowoczesny sprzęt geodezyjny. Jest to niejako gwarancja poprawnego wykonania zlecenia opracowania geodezyjnego inwestycji.

Mapa dla celów inwestycyjnych nie powinna być wykonana w skali mniejszej niż 1:500. Jej zakres musi zwykle obejmować teren inwestycji w pasie nie mniejszym niż 30 m. W razie np. konieczności ustalenia strefy ochronnej, ze względu na charakter inwestycji budowlanej – obszar ten może ulec zwiększeniu. Jeśli budowa dotyczy zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego, mapa do opracowania planu realizacyjnego nie może być mniejsza niż 1:1000. Gdy zaś obejmuje ona rozległe tereny z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu lub tzw. obiektami liniowymi, sugerowana jest skala nie mniejsza niż 1:2000.