Ustalając przebieg granicy między posesjami, czasem dochodzi do konfliktu co do położenia faktycznych punktów w terenie. Chcąc rozwiązać taki spór warto np. z pomocą biura geodezyjnego Geodezja-Projekt przeprowadzić rozgraniczenie nieruchomości. Co na temat ustalania przebiegu granic między nieruchomościami mówi prawo? Jakie są rodzaje procedur postępowania?

Rozgraniczenie nieruchomości a prawo

Model postępowania rozgraniczeniowego opisany jest w rozdziale 6 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Jak informuje nas ekspert z biura obsługi klienta w firmie Geodezja-Projekt Biuro Usług Geodezyjnych i Projektowych Janusz Chodorowski:

W myśl przepisów art. 29 rozgraniczenie działek ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie ich znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Jeśli mamy do czynienia ze sporem sąsiedzkim

— geodeta sugeruje zawarcie ugody, której podstawą jest dokumentacja prawna przedstawiająca przebieg granicy.

Usługa ta może być przeprowadzona, tylko gdy granica między posesjami uzgodniona została umownie, mimo istnienia dokumentacji geodezyjnej. Nie można wszcząć postępowania w przypadku, np. kiedy nie jest się właścicielem gruntu, a nowy przebieg granic miałby, dajmy na to, zapewnić dojazd do posesji. Rozgraniczenie nieruchomości może być prowadzone z urzędu, lub na wniosek strony. 

Czym jest rozgraniczenie nieruchomości z urzędu?

W Geodezja-Projekt, która od ponad 40 lat wykonuje usługi geodezyjne, można liczyć na szybkie i profesjonalne przeprowadzenie każdego zlecenia z zakresu geodezji miejskiej, prawnej i inżynieryjnej, w tym tyczenia granic z urzędu. Przykładem może być prowadzenie czynności scaleniowych gruntów na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Cele poprawnego rozgraniczenia działek należy przedłożyć w urzędzie gminy akt własności do nieruchomości, wydruk z księgi wieczystej, a także wypisy z rejestru gruntu oraz kopię mapy ewidencyjnej ze wskazaniem spornej granicy.