Zakończenie prac budowlanych jest równoznaczne z koniecznością przeprowadzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. To właśnie w trakcie tego procesu geodeta wprowadza nowy obiekt wraz z przyłączami do bazy danych Ewidencji Gruntów i Budynków. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza oraz dlaczego jest tak ważna!

Na czym polega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza to zespół czynności, które przeprowadza uprawniony geodeta po zakończeniu budowy nowego obiektu lub sieci uzbrojenia terenu. Polega ona na wykonaniu rzetelnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, których celem jest zebranie aktualnych danych dotyczących przestrzennego rozmieszczenia poszczególnych elementów zagospodarowania terenu, jakie znajdują się na obsługiwanym terenie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geodezyjnego każdy inwestor zobowiązany jest do wykonania pomiarów powykonawczych oraz uzyskania dokumentacji inwentaryzacyjnej – niezbędnej do dalszych czynności związanych z realizacją inwestycji.

Odbiór nowego obiektu, a inwentaryzacja powykonawcza

Geodeta Włodzimierz Ptaszyński w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji powykonawczej zbiera informacje o rozmieszczeniu danej budowli, a następnie, na ich podstawie, sporządza dokumentację geodezyjno-kartograficzną. Mapa sporządzona w wyniku tego procesu dostarczana jest do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej – będąc podstawą do naniesienia zmian w Ewidencji Gruntów i Budynków. Co więcej, kopia mapy inwentaryzacyjnej przekazywana jest również w ręce właściciela nowej inwestycji, dzięki czemu może on ubiegać się o jej odbiór i zezwolenie na użytkowanie.

Pomiar sieci uzbrojenia terenu

W przypadku realizacji obiektu, który posiada przyłącza sieci infrastruktury technicznej, konieczne jest wykonywanie pomiarów powykonawczych w kilku etapach. Każde przyłącze należy poddać pomiarom przed zasypaniem – dzięki czemu redukujemy ryzyko związane z nieprawidłowym umieszczeniem sieci uzbrojenia terenu na mapie.