Ciężko sobie wyobrazić realizację budownictwa komercyjnego bez szeregu czynności geodezyjnych. Współpraca ze specjalistami dysponującym nowoczesnym sprzętem i oprogramowaniem gwarantuje nie tylko wysoką jakość wykonywanych prac, ale również sprzyja optymalizacji kosztów czy skróceniu czasu robót. Kooperacja w ramach tzw. geodezyjnej obsługi inwestycji ma charakter długofalowy, obejmując cały zestaw usług niezbędnych do prawidłowego wykonania nawet najbardziej skomplikowanego przedsięwzięcia.

Fach w ręku

Nie da się ukryć, że obecne place budowy to miejsca realizacji coraz bardziej złożonych konstrukcji, które wymagają dokładności montażu, a także kontroli stałości położenia ich elementów. Aby każdy etap inwestycji przebiegał zgodnie ze standardami, nie obędzie się bez pomocy geodetów, którzy dzięki swej wiedzy i doświadczeniu zapewniają kompleksowe wsparcie przedsiębiorcom.

Jednym z biur geodezyjnych godnych polecenia jest bez wątpienia Unigeo, które wychodzi naprzeciw oczekiwań klientów od blisko 20 lat, specjalizując się w pracach dotyczących biurowców, stadionów czy hal. Jak mówi przedstawiciel tej renomowanej firmy: „Dysponując wykwalifikowanym zespołem pasjonatów, możemy realizować pełen zakres prac geodezyjnych, dzięki czemu osoby decyzyjne zyskują pewność, że całe przedsięwzięcie będzie toczyło się wedle projektów i w zgodzie z przepisami prawa. W swej działalności korzystamy wyłącznie z najwyższej jakości urządzeń, które sprzyjają powtarzalności, a także spójności pomiaru. Klasowy sprzęt przekłada się z kolei na szybką realizację zleceń, co pozwala na sprawne przejście do dalszych kroków inwestycji”.

Co obejmuje geodezyjna obsługa inwestycji?

Nie ulega wątpliwości, że geodezyjna obsługa inwestycji to dużo lepszy model realizacji budowy niż doraźna współpraca ze fachowcami. Na co zatem dokładnie mogą liczyć decydenci? Sukces przedsięwzięcia zaczyna się często już na etapach przygotowawczych. Dlatego też pierwszym zadaniem geodetów, z którymi dana firma kooperuje, jest pomoc w wyborze korzystnej lokalizacji obiektu. „Na podstawie rzetelnej analizy projektu wskazujemy inwestorom odpowiednie miejsce, na którym następnie założymy osnowę realizacyjną. Zadbamy zatem o zamarkowanie w terenie osi konstrukcyjnych budowli i przebiegu sieci uzbrojenia. Zapewnimy także stabilizację reperów wysokościowych”- podkreśla specjalista z firmy Unigeo.

Geodeci odpowiadają ponadto za badanie stanu prawnego nieruchomości, aktualizację terenów, przygotowanie dokumentacji do uzyskania WZZiT czy tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ich działania nie ograniczają się jednak tylko do załatwiania formalności oraz wytyczania obiektów. Niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie stanowi również szeroko rozumiana organizacja inwestycji, w tym dokładne kontrolowanie zgodności przebiegu prac z dokumentacją realizacyjną. Geodeci, troszcząc się zarówno o zaplecze materiałowe, jak i poprawność działań bezpośrednich wykonawców są zatem swego rodzaju strażnikami przedsięwzięcia. Ostatni etap geodezyjnej obsługi inwestycji polega na jej odbiorze oraz działaniach mających na celu uzyskanie pozwoleń potrzebnych do użytkowania nowego obiektu.

Szeroki zakres działań sprawia, że geodeci muszą nieustannie poszerzać swoją wiedzę, aby sprostać coraz to bardziej złożonym oczekiwaniom klientów. „Aby móc doradzać przy budowie dróg, mostów bądź galerii handlowych, nasi pracownicy kształcą się przez cały przebieg kariery. Wysokie kompetencje pozwalają natomiast uzyskać przewagę konkurencyjną, dzięki której jesteśmy zapraszani do niezwykle ciekawych projektów”– stwierdza przedstawiciel firmy Unigeo.