Odpowiednia pielęgnacja centralnego ogrzewania to gwarancja długotrwałego i bezproblemowego użytkowania. Glikole, czyli płyny stosowane w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych oraz w pompach ciepła, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania tych systemów. W artykule przedstawimy dwa rodzaje glikoli dostępnych w ofercie firmy Borchem- etylenowy i propylenowy - oraz ich zastosowanie.

Glikol etylenowy - wszechstronny środek chłodzący

Glikol etylenowy jest powszechnie stosowany w przemyśle jako składnik płynów chłodzących i przeciwzamarzających. Może być stosowany w zamkniętych układach grzewczych, instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych wszędzie tam, gdzie nie są obowiązkowe dopuszczenia Zakładu Higieny. Centra handlowe, obiekty sportowe i widowiskowe, kościoły, lodowiska, biura, hotele czy obiekty przemysłowe – to tylko niektóre z miejsc zastosowania glikolu etylenowego.

Jego receptura oparta jest na czystym glikolu etylenowym, co sprawia, że skutecznie chroni instalacje przed korozją, powstawaniem osadów i zapobiega korozji mikrobiologicznej. Dostępny w stężeniach eksploatacyjnych umożliwiających jego stosowanie w temperaturach odpowiednio do -15°C, -20°C, -25°C oraz -35°C. Glikol etylenowy zapewnia prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatur od -35°C do 106°C.

Glikol propylenowy - ekologiczna alternatywa

W przeciwieństwie do glikolu etylenowego, glikol propylenowy dostępny w ofercie firmy Borchem, jest nietoksyczny i nie stwarza zagrożeń dla życia i środowiska. Z tego powodu jest zalecany przede wszystkim w przemyśle spożywczym, wykorzystującym układy chłodzenia przy produkcji m.in. przetworów rybnych i mięsnych, mrożonek, wyrobów cukierniczych, lodów, mleka i jego przetworów, piwa i innych napojów. Glikol propylenowy to także idealne medium do wszelkiego rodzaju układów wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Ekologiczność płynu to nie tylko zawartość nieszkodliwego glikolu, ale również rezygnacja z toksycznych amin, azotynów, azotanów i związków chromu. Niezamarzający płyn do instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych, grzewczych i pomp ciepła na bazie glikolu propylenowego chroni instalacje przed korozją, powstawaniem osadów i zapobiega korozji mikrobiologicznej.

Wybór odpowiedniego glikolu

Preferencje zastosowania danego rodzaju glikolu do typu nieruchomości zależą głównie od wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Glikol etylenowy jest bardziej uniwersalny i może być stosowany w większości instalacji, podczas gdy glikol propylenowy jest zalecany w miejscach, gdzie wymagane są wyższe standardy ekologiczne.