Łazienka nie obędzie się bez prądu. Projektując instalację elektryczną w tym pomieszczeniu, należy przemyśleć ilość, a także lokalizację gniazd. Wcześniejsze zaplanowanie stanowi gwarancję wygody oraz komfortu ich użytkowania. Nie można jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. W łazience nie trudno wypadek, dlatego instalację trzeba tak rozprowadzić, by nie miała kontaktu z wodą.

Strefy ochronne w łazience

Z oczywistych względów łazienka podlega bardziej restrykcyjnym wymaganiom, jeśli chodzi o osprzęt elektryczny. Duży poziom wilgoci i sama bliskość wody stwarzają bowiem duże zagrożenie dla domowników. Dlatego też przepisy dzielą łazienkę na cztery strefy ochronne. W strefie 0 i I mogą znaleźć się tylko zamontowane na stałe podgrzewacze wody. Strefa II dopuszcza już stosowanie opraw oświetleniowych, o ile są wyposażone w podwójną wzmocnioną izolację. Montowanie gniazd dozwolone jest dopiero w III strefie, pod warunkiem zasilania ich z obwodu zabezpieczonego wyłącznikiem różnicoprądowym. Skutecznie chroni on domowników przed porażeniem, a instalację przed skutkami zwarć. Z prądem nie ma żartów, dlatego wszelkie prace montażowe należy zlecić fachowcom. Wysoki poziom usług gwarantuje Elektron Piotr Kłeczek.

Jakie gniazdko do łazienki?

Gniazda wtyczkowe instalowane w wilgotnych pomieszczeniach muszą spełniać określone parametry. Według norm budowlanych należy montować jedynie elementy brzygoszczelne (IP44), niewrażliwe na kontakt z wodą. Gniazda wykonane z tworzywa termoplastycznego mocuje się do ściany za pomocą kleju bądź wkrętów, a przewody zwykle układane są zwykle pod tynkiem. Warto nadmienić, że taki osprzęt powinien posiadać też bolce uziemiające. Szczelna obudowa to jednak nie wszystko. Gniazda wtyczkowe umieszcza się w określonej wysokości nad podłogą. 120 cm jest wystarczające dla zapewnienia optymalnej ochrony.

Ile gniazdek nam potrzeba?

Jeśli rozplanujemy wcześniej ilość gniazd w łazience, unikniemy wielu kłopotliwych sytuacji. Korzystanie z kilku urządzeń jednocześnie powinno być normą, a nie luksusem. Jedno miejsce należy zarezerwować dla pralki automatycznej, do której gniazdo instaluje się jako odrębny obwód. Jako że jest ona podłączona na stałe, niezbędne są dodatkowe wejścia na inny sprzęty, takie jak suszarki, golarki czy wszelkiej maści stacje ładujące. Dla zapobiegliwych przyda się poza tym  gniazdko na alternatywne źródła ogrzewania. Specjaliści zalecają montaż co najmniej trzech kontaktów, lecz ostateczna ilość jest już indywidualną kwestią użytkowników. Dla zachowania bezpieczeństwa umieszcza się je minimum 60 cm do armatury. Istotna jest ponadto różnica w odległości pomiędzy poszczególnymi gniazdami, dlatego warto instalować kontakty co 2-2,5m.