Każdy budynek przeznaczenia komercyjnego, gospodarczego, mieszkalnego czy też publicznego powinien być wyposażony w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe. Bezpieczeństwo na wypadek pożaru gwarantują także grawitacyjne systemy oddymiania, które oferuje firma REWA. To dzięki nim błyskawicznie usuwane są z pomieszczeń toksyczne gazy niebezpieczne dla ludzi i niszczące drogie wyposażenie. Czym jednak są systemy oddymiania i gdzie bezsprzecznie powinno się je montować?

Czym są systemy oddymiania?

Systemy oddymiania to specjalnie przygotowane konstrukcje, które składają się na kurtyny dymowe, klapy oddymiające i otwory napowietrzające. Przypominają one zaś świetliki dachowe i montowane są na najwyższych kondygnacjach budynku. W jaki sposób pozwalają one zaś na szybkie usuwanie dymu z pomieszczeń?

Specjaliści z firmy REWA, tłumaczą, że odprowadzanie toksycznych gazów przez grawitacyjny system oddymiania odbywa się poprzez wykorzystanie naturalnego przepływu powietrza wywołanego ciągiem kominowym i stratyfikacją termiczną dymu podczas pożaru. Oznacza to wystąpienie zjawiska przeciągu przy jednoczesnym unoszeniu się gorącego dymu ku górze. System jest zaś kontrolowany przez specjalną centralę zasilająco-sterującą, która uruchomiana jest automatycznie po otrzymaniu sygnału z czujników dymowych lub z systemy sygnalizacji pożaru. Firma REWA tworzy swoje systemy również w taki sposób, by można było otworzyć okna i klapy dymowe ręcznie.

Jakie standardy muszą spełniać systemy oddymiania?

By systemy oddymiania mogły zostać dopuszczone do sprzedaży, muszą uzyskać specjalne aprobaty techniczne. Konstrukcja musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci oraz ognia, a także musi być zasilana w taki sposób, by w razie potrzeby podzespoły automatyzujące okna i klapy spełniły swoją ważną funkcję. Dobry system oddymiania powinien również zapewniać właściwą kompensację powietrza poprzez stały dopływ powietrza zewnętrznego. Wszystkie powyższe wymagania i szereg innych restrykcyjnych norm spełniają systemy oddymiania REWA.

Warto podkreślić, że producent REWA jako jedna z niewielu firm w Polsce, posiada specjalne certyfikaty, które pozwalają montować jego systemy oddymiania i świetliki w budynkach na terenie Rosji oraz Ukrainy.

Dlaczego stosuje się systemy oddymiania w budynkach?

Jak tłumaczą specjaliści z firmy REWA, grawitacyjne systemy oddymiania służą przede wszystkim ochronie życia i zdrowia osób przebywających w budynkach. Warto bowiem wiedzieć, że nawet niewielki i szybko ugaszony pożar generuje dym będący skutkiem ubocznym spalania. Gorące i toksyczne opary stanowią zaś olbrzymie zagrożenie dla ludzi, którzy błyskawicznie tracą przytomność lub po ewakuacji długo odczuwają skutki zatrucia fosgenem, tlenkiem węgla czy cyjanowodorem. Zastosowanie systemu oddymiania pozwala skutecznie uniknąć takich sytuacji, a przy większym pożarze gwarantują sprawniejsze prowadzenie ewakuacji i akcji ratowniczej przez straż pożarną. Otwarte klapy usuwają z pomieszczeń dym, zwiększając widoczność i szansę na szybką ucieczkę przed rozszalałym żywiołem.

Ponadto fachowcy z firmy REWA zapewniają, że dzięki systemom oddymiania można zabezpieczyć drogie wyposażenie budynków, które nie tylko może być zniszczone przez ogień, ale właśnie przez gorący i toksyczny dym. O tym ważnym zastosowaniu grawitacyjnego systemu oddymiania szczególnie wiedzieć muszą zarządcy muzeów, serwerowni, placówek medycznych oraz bibliotek. Firma REWA oferuje takim podmiotom również klapy dymowe, świetliki dachowe, włazy oraz modne pasma świetlne REWLUX.

Gdzie powinno montować się systemy oddymiania?

Systemy oddymiania firmy REWA przeznaczone są dla każdego budynku bez wyjątku. Można je zatem zastosować w obiektach przeznaczenia publicznego, w budynkach komercyjnych i biurowych, a także w domach wielorodzinnych czy większych domach jednorodzinnych. Bezsprzecznie takie systemy powinny zaś znaleźć się w centrach handlowych, muzeach, urzędach, szkołach, hotelach apartamentowcach, biurowcach, salonach samochodowych oraz w innych wielkopowierzchniowych obiektach.

Doradcy z przedsiębiorstwa REWA podkreślają, że oferowane przez firmę grawitacyjne systemy oddymiania idealne są dla wszystkich kilkupoziomowych budynków. Można je montować w różnych miejscach m.in. na klatkach schodowych i w szybkach windowych, a ich dodatkową zaletę jest to, że wspierają pracę wentylacji i mogą służyć do przewietrzania obiektów.