Planujesz otoczyć działkę siatką, płotem lub murem, ale nie masz pewności co do przebiegu granic? Jeżeli nie chcesz narażać się na spór sąsiedzki, skorzystaj z pomocy geodety z biura Vertical. Sprawdź, na czym polega procedura wznowienia znaków granicznych, i w jaki sposób określa się ich położenie. Co się stanie, jeżeli nieświadomie naruszysz granice i postawisz ogrodzenie na terenie sąsiedniej nieruchomości?

Wyznaczenie znaków granicznych – o czym musisz wiedzieć?

Każda nieruchomość jest określoną figurą geometryczną wydzieloną przy użyciu linii granicznych powstałych z przecięcia punktów granicznych. Jak wskazuje specjalista z biura geodezyjnego Vertical, charakterystyczne załamania granic są oznaczane przy pomocy znaków granicznych występujących w formie kamiennych słupów lub drewnianych pali.

Granicznikami mogą być także narożniki budynków, słupki ogrodzeniowe lub inne elementy zagospodarowania terenu (naturalne lub sztuczne). Jeżeli na działce nie ma żadnych znaków, które mogłyby posłużyć do ustalenia jej granic, należy skorzystać z usług uprawnionego geodety. Rezygnacja z przeprowadzenia czynności geodezyjnych i postawienie ogrodzenia bez weryfikacji linii rozgraniczającej może być bardzo kosztowne w skutkach.

Grodzenie działki – jak wyznaczyć granice nieruchomości?

Postawienie płotu według własnego uznania może doprowadzić do sporu sąsiedzkiego.

Jeżeli ogrodzenie wchodzi na teren sąsiedniej nieruchomości, właściciel może zażądać rekompensaty lub rozbiórki płotu. Jeżeli masz w planach zakup działki posiadającej ogrodzenie, ale na terenie nie widać żadnych słupków granicznych, warto zweryfikować, czy zostało ono postawione zgodnie z prawem.

– radzi geodeta z biura Vertical. Ogrodzenie terenu to niezbywalne prawo każdego właściciela. Warto jednak pamiętać, aby przy stawianiu płotu nie naruszyć słupka granicznego. Zachowanie oznaczenia geodezyjnego zapobiegnie sytuacji, w której sąsiad miałby zastrzeżenia co do usytuowania ogrodzenia.