Aranżacja ogrodu to nie tylko dobór właściwych gatunków roślin. Do przestrzeni dodamy uroku, decydując się na kamienie ozdobne, które z łatwością można dopasować do otoczenia. Szczególnie wysokie walory estetyczne posiada grys wyróżniający się nieregularnymi kanciastymi brzegami. Kruszywo te, obok żwiru, stanowi bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych tworzyw, pozwalając na eleganckie wykończenie naszego zielonego zakątku. Zobacz, co oferuje sklep Naturanit.

Czym jest właściwie grys?

Grys to chropowate kruszywo powstające na skutek rozdrobnienia brył skalnych, takich jak granit, marmur, bazalt czy dolomit. Zwykle jego kawałki osiągają średnicę w przedziale od 1,5 do 32 mm, a każdy kamyk odznacza się innym kształtem. Jako że paleta kolorów grysu jest dosyć różnorodna, z łatwością dopasujemy materiał do naszych potrzeb i preferencji. Nie zawsze więc musimy stawiać na jego szlachetną białą odmianę czy odcienie szarości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz ogród urozmaicić elementami w kolorze zielonym, żółtym czy pomarańczowym. Wcale też nie trzeba się ograniczać do jednej barwy. Chociaż jednorodny grys będzie delikatnie mienił się odcieniami z palety danego kamienia, warto połączyć kilka odmian kruszywa, tworząc tym samym niepowtarzalne kompozycje. Szeroki wybór dekoracyjnych kamieni o ostrych krawędziach odnajdziemy w ofercie sklepu z kruszywami Naturanit. W jego ofercie znajdziemy m.in.:

  • grys bazaltowy (grafitowy),

  • grys Bianco Carrara,

  • grys bursztynowy,

  • grys dolomitowy biały,

  • grys granitowy (czerwony i szary),

  • grys miedziany,

  • grys serpentynitowy (zielony),

  • grys wapienny (różowy),

  • grys złoty.

Asortyment firmy oferuje szeroki wybór innych kamieni naturalnych, takich jak: kamień elewacyjny i posadzkowy, kamień do gabionów, żwiry, zasypki, otoczaki i gnejsy. Oferta obejmuje także: kostkę granitową, krawężniki, oporniki i płyty chodnikowe.

Zalety zastosowania grysu w ogrodzie

Grys ze względu na swą wagę dobrze przylega do podłoża, dlatego tak chętnie jest stosowany do wypełnienia przestrzeni wokół roślin. Kamienna kora, stanowiąca jedną z odmian grysu, doskonale zastępuje zatem lekką i nietrwałą korę drzewną, która z łatwością jest zdmuchiwana przez wiatr, a na domiar złego zatrzymuje dużą część wody.

Grys wykorzystuje się także do obsypywania donic, zapewniając roślinom dłuższe utrzymanie wilgoci. Warto jednak wiedzieć, aby przy takim rozwiązaniu nie wybierać ciemnych kruszyw, zwłaszcza gdy zdecydowaliśmy się na kompozycje od południowej strony. Unikniemy wtedy negatywnego oddziaływania kamieni spowodowanego ich silnym nagrzaniem. Nie sposób ominąć faktu, że grys ozdobny wpływa także na pH gruntu, przez co chcąc zagwarantować drzewom czy krzewom optymalne warunki rozwoju, trzeba wiedzieć, jakie właściwości charakteryzują daną skałę. Odczyn gleby zmniejsza przykładowo grys granitowy i kwarcytowy,  dzięki czemu tego typu kruszywa mogą otaczać rośliny iglaste preferujące kwaśną ziemię. Flora zasadolubna uzyska z kolei komfortowe warunki przy skałach wapiennych. Optymalnym wyjściem będzie więc w tym przypadku grys marmurowy.

Niewątpliwą zaletą gryzu jest to, że osiada powoli i w przeciwieństwie do żwiru nie przesuwa się pod stopami. Dlatego też często wykorzystujemy go do budowy rozmaitych ogrodowych ścieżek. Kruszywa w jasnym kolorze będą zaś idealne do wysypania oczka wodnego, pod warunkiem jednak, iż zostaną dobrze wcześniej wyczyszczone. Odpowiednio przygotowane sprawią, że rośliny wodne dobrze się ukorzenią, przez co nie będą miały problemów ze wzrostem.

Grys, zwłaszcza ten o mniej frakcji, stosuje się ponadto do wykonywania różnego typu podbudów. Bez względu na to, czy planujemy nawierzchnię do tarasu, czy altany, zawsze możemy liczyć na trwałe efekty. Podobnie jest w przypadku wysypanej kruszywem opaski wokół domu, dzięki której odprowadzimy wilgoć z dala od fundamentów.