Każdy remont mieszkania, w tym generalny, wymaga wcześniejszego odpowiedniego zaplanowania wszelkich prac. Kolejność wykonywanych zadań musi być tak ustalona, by podczas prac remontowych nie uszkodzić elementów, które zostały już wykończone lub zmienione. Zatem jakie roboty remontowe nas czekają i w jakiej kolejności je wykonywać?

Prace konstrukcyjne, instalacyjne oraz mokre

Jeśli mamy już dokładnie zaplanowany generalny remont mieszkania, można przejść do wdrażania go w życie. Każde prace remontowe należy rozpoczynać od prac konstrukcyjnych. Gdy nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić, warto skorzystać z usług sprawdzonych fachowców od remontów, np. z firmy Marcin Śmigielski Usługi Ogólnobudowlane z Mosiny w województwie wielkopolskim. Do tych prac zaliczają się np. likwidacja ścian działowych, a także stawianie nowych ścianek. Podczas generalnego zmieniania mieszkania warto także wymienić instalacje. Dotyczy to elektryki, instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz grzewczej. Jeśli wszelkie rury, przewody i kable zostały zmienione, wówczas pora na mokre prace remontowe. Tym mianem określa się usuwanie tynków i podłóg. Do tego typu prac remontowych zalicza się także gipsowanie ścian i ich przygotowywanie do malowania lub tapetowania. Ponadto na tym etapie remontu wyrównuje się sufity, a posadzki poddaje renowacji.

Prace remontowe w kuchni i łazience oraz wymiana okien i drzwi wewnętrznych

Kolejna część remontu odbywa się w kuchni oraz w łazience. Fachowcy specjalizujący się w tego typu robotach zawsze wszelkie zmiany w tych pomieszczeniach rozpoczynają od zadań, które zajmują najwięcej czasu i są najbardziej wymagające. W kuchni i w łazience na początku należy skuć płytki, a następnie zająć się wymianą armatury. Potem konieczne jest ułożenie nowych płytek na ścianach i podłodze. Kolejny krok to wstawienie i podłączenie wszelkich urządzeń jak np. wanna, toaleta, kabina prysznicowa, czy pralka lub zmywarka w kuchni.

Gdy te prace mamy już za sobą, nadchodzi pora na wymianę stolarki okiennej oraz drzwi wewnętrznych. Nowe okna i drzwi będą miały pozytywny wpływ na wygląd mieszkania, a do tego zagwarantują właściwą izolację termiczną i akustyczną. Wtedy też jest najlepszy czas na zmianę parapetu zewnętrznego, tak, aby pasował kolorystycznie nie tylko do ram okien, lecz także do elewacji obiektu mieszkalnego.

Prace wykończeniowe i montażowe

Po zrealizowaniu najbardziej wymagających i czasochłonnych prac remontowych można zacząć wykończenie powierzchni w mieszkaniu. Tę czynność należy rozpocząć od malowania sufitów, poprzez malowanie lub tapetowanie ścian, a kończąc na układaniu podłogi. Trzymanie się harmonogramu w tej kwestii jest bardzo ważne, aby nie powstały np. zabrudzenia na wykończonych już powierzchniach. Na samym końcu generalnego remontu jest czas na wszelkie prace montażowe. Dotyczą one głównie instalacji oświetlenia, lamp, włączników oraz gniazd elektrycznych, a także wstawienia i skręcania mebli i pozostałych elementów wyposażenia.