Regularne czyszczenie kanalizacji ma kluczowe znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania. Hydrodynamiczne czyszczenie kanalizacji zdobyło sobie dosyć dużą popularność wśród firm, które zajmują się tego typu usługami. Zresztą nie bez powodu. Stosowanie tej metody przynosi ogromne korzyści dla całej instalacji. Dlatego omówimy dzisiaj szczegółowo specyfikę czyszczenia hydrodynamicznego.

Zasady czyszczenia hydrodynamicznego

Metoda hydrodynamiczna znajduje zastosowanie przede wszystkim w procesie czyszczenia systemów kanalizacji. Jest ona wykorzystywana głównie podczas konserwacji profesjonalnych sieci sanitarnych, deszczowych, ogólnospławnych, jak również przemysłowych.

Omawiana metoda opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu wody. Stanowi ona w tym przypadku naturalny środek czyszczący. Oczywiście wykorzystywane jest również specjalistyczne oprzyrządowanie. W trakcie prowadzenia prac najczęściej używane są specjalne pojazdy typu WUKO czy KOMBI. Są one zaopatrzone w wąż z tzw. głowicą roboczą. Wąż jest wprowadzany do wnętrza oczyszczanego obiektu. Po umieszczeniu węża w odpowiednim miejscu następuje natrysk wody pod określonym ciśnieniem. Na tym etapie bardzo istotny jest prawidłowy dobór ciśnienia oraz głowicy. Dzięki temu można usunąć z rurociągu nie tylko zanieczyszczenia, ale także korzenie, które przerastają kanał. W momencie wyciągania węża woda pod ciśnieniem wywołuje ruch zanieczyszczeń w kierunku studni rewizyjnej. Właśnie z tego miejsca zanieczyszczenia są zasysane do zbiornika pojazdu czyszczącego.

Zalety metody hydrodynamicznej

Hydrodynamiczne czyszczenie kanalizacji ma niewątpliwie wiele zalet. W głównej mierze zapewnia dużą elastyczność w trakcie prac na większych głębokościach. Urządzenia dedykowane do czyszczenia są w stanie udrożnić kanały położone wiele metrów pod ziemią. Dotyczy to rur o średnicach od 100 do nawet 2000 mm. Odpowiednio dobrane końcówki robocze sprawiają, że głowice gwarantują wysoką skuteczność usuwania drobnych zanieczyszczeń, osadów, korzeni czy chociażby szmat. Elementem czyszczenia hydrodynamicznego jest również system odzyskiwania wody. Wyklucza on konieczność opuszczania miejsca awarii w celu uzupełnienia wody niezbędnej do prowadzenia procesu.

Czyszczenie hydrodynamiczne wykazuje dużą skuteczność udrażniania rur kanalizacyjnych. Pozwala szybko eliminować różnego rodzaju zatory. Co istotne omawiana metoda może być stosowana podczas tzw. czyszczenia eksploatacyjnego. To pozwala nie tylko udrożnić kanalizację, ale także usprawnić funkcjonowanie całego systemu ściekowo-kanalizacyjnego.

Hydrodynamiczne czyszczenie kanalizacji śmiało można nazwać technologią przyszłości. Wykorzystuje je coraz więcej firm. Do takiej grupy należy z pewnością firma Sebastiana Ławniczaka świadcząca usługi specjalistyczne. Korzystając z usług firmy można mieć pewność, że wszystkie prace z zakresu usług wodno-kanalizacyjnych zostaną przeprowadzone w sposób wzorowy.