Niemalże wszystkie obiekty inżynierskie, w tym budynki mieszkalne i użytkowe wymagają zastosowania izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej. Istotne jest to bez względu od technologii, w której tworzona jest dana konstrukcja. Rodzajów izolacji jest zaś wiele. Wyróżnić można hydroizolacje powłokowe, membranowe, a także interesującą technologię zwaną w żargonie budowlanym „białą wanną”. O jej wykorzystaniu opowiadają specjaliści z firmy FABET, która specjalizuje się m.in. w pracach żelbetowych, murarski i właśnie izolacyjnych.
System „białej wanny”, czyli izolacja bezpowłokowa
Systemy izolacji tzw. białej wanny to nic innego jak izolacja bezpowłokowa przeciwwodna i przeciwwilgociowa idealna dla obiektów przemysłowych, mieszkalnych, a także sanitarnych. Szczególnym zastosowaniem tej technologii są budynki, którym należy zapewnić przy ich budowie szczelność podziemia w warunkach zimowych. Ponadto „biała wanna” rekomendowana jest przez specjalistów z takich firma jak FABET w przypadku posadowienia obiektu na terenie o niekorzystnym poziomie wód gruntowych. Z czego składa się taka hydroizolacja?
Na pytanie odpowiadają fachowcy spółki FABET, którzy wyjaśniają, że „biała wanna” to monolityczna i żelbetowa konstrukcja, tworzona z wylewki betonu wodoszczelnego przynajmniej klasy W8. Powinna ona również zawierać specjalną warstwę poślizgową oraz elastyczną warstwę wypełniającą. Istotne są też różne materiały chroniące dylatacje oraz rysy pozorne/wymuszone. Najczęściej wykonawcy wykorzystują taśmy bentonitowe, a nawet blachy powlekane antykorozyjne. Specjaliści firmy FABET dodają, że taka hydroizolacja jest bardzo wydajna m.in. dla budynków wielkopowierzchniowych, o ile zostanie w prawidłowy sposób zaprojektowana. Tworzona konstrukcja musi zachowywać się bowiem jak łazienkowa wanna, czyli powinna gwarantować stuprocentową odporność na wodę i to we wspomnianym systemie monolitycznym.
Projektowanie hydroizolacji typu „biała wanna”
Specjaliści z firmy FABET podkreślają, że izolacja w typie „białej wanny” wymaga dobrego zaprojektowania. Istotne jest przy tym wypełnianie szeregu norm, w tym PN-EN 1992-3-2008 oraz PN-EN 206:2014-04. W projekcie ważne jest uwzględnienie:
- minimalnej liczby połączeń poszczególnych elementów konstrukcji,
- opisu sposobu uniknięcia rys skurczowych,
- przygotowania najdoskonalszej dla danego projektu receptury mieszanki betonowej,
- sposobu ułożenia, zagęszczenia i technik wykończeniowych,
- dopasowania sposobu zbrojenia, jego typu, a także rozmieszczenia,
- dokładnego wyznaczenia harmonogramu betonowania,
- zdefiniowania połączeń dylatacyjnych,
- odpowiednich technik izolacji na połączeniach elementów konstrukcji.
Tworzenie „białej wanny” przez doświadczonych specjalistów
Inżynierowie firmy FABET uczulają, by prace związane z tworzeniem hydroizolacji typu „biała wanna” zlecać tylko doświadczonym wykonawcom. Powinni pracować oni na wcześniej opracowanych formułach oraz w zgodzie z licznymi branżowymi normami. O błędy przy tworzeniu hydroizolacji monolitycznej żelbetowej nie jest bowiem trudno, a precyzja jest głównym czynnikiem powodzenia inwestycji.
Błędna receptura betonu, nieuwzględniona agresywność środowiska w gruncie, zbyt długi czas transportu betonu na budowę, zbyt krótki czas pielęgnacji betonu w szalunkach czy też źle dobrane rodzaje taśm, to jedne z setek nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na niepowodzenie przy tworzeniu hydroizolacji „biała wanna”. By tego uniknąć, należy wybierać firmy z bogatym portfolio. Zespół FABET to doskonały wybór!