Każdy dom jednorodzinny wymaga stałego dostępu do wody. Czasami okazuje się jednak, że przyłączenie budynku do sieci wodociągowej jest albo zbyt kosztowe, albo z różnych przyczyn wręcz niemożliwe. Właściciele nieruchomości stają wtedy przed koniecznością zainwestowania w przydomową studnię głębinową. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

W jakim miejscu działki powinna znaleźć się studnia?

Właściciele posesji nie mają w tym zakresie pełnej dowolności. Kwestie związane ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na studnię głębinową – nawet na posesji prywatnej –  są na tyle istotne, że zostały precyzyjnie ujęte w przepisach obowiązującego prawa. Czego można się z nich dowiedzieć? Wiele uwarunkowań dotyczy przede wszystkim konieczności zachowania właściwej odległości od konkretnych obiektów. Po pierwsze, odległość między studnią a granicą działki nie może być mniejsza niż 5 m.

Identyczną odległość trzeba zachować w przypadku wiercenia studni nieopodal przydrożnego rowu. Jak podkreślają specjaliści z firmy Geko, inwestorzy muszą również pamiętać o tym, że odległość studni od przewodu rozpuszczającego kanalizacji indywidualnej – szczególnie w przypadku ścieków oczyszczanych biologicznie – nie może być mniejsza niż 30 m. O połowę mniej, ponieważ o 15 m, studnia musi być oddalona od budynków inwentarskich takich jak silosy, czy zbiorniki do gromadzenia nieczystości lub kompostu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Bardzo trudno pokusić się o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Dlaczego? Otóż dlatego, że konieczne do poniesienia koszty uzależnione są od wielu różnorodnych czynników. Jakich? Mowa tutaj przede wszystkim o warunkach wodno-gruntowych, które panują na działce. W najkorzystniejszej sytuacji są właściciele posesji, na których warstwa wodonośna znajduje się płytko, ma dużą wydajność, a woda dobrą jakość. Jednakże cena całej inwestycji wzrasta w przypadku, gdy warstwa wodonośna znajduje się daleko od powierzchni gruntu, a jej wydajność pozostawia wiele do życzenia.

Przy takim obrocie sprawy konieczne będzie wykonanie po prostu głębszego odwiertu. Fachowcy z firmy Geko zaznaczają jednak, że choć wskazanie konkretnej ceny za wykonanie studni głębinowej jest niezwykle trudne, to da się jednak określić koszty uśrednione. Inwestorzy muszą liczyć się z wydatkami od 110 do około 140 zł za każdy metr wiercenia. Do wartości tej należy także doliczyć koszt niezbędnych akcesoriów takich jak m.in. specjalistycznej pompy.