Wielu z nas marzy o domu jednorodzinnym z ogródkiem, w którym można by relaksować się w ciepłe, letnie wieczory. Niektórzy to marzenie postanawiają spełnić i po zebraniu określonych środków finansowych udają się do architekta celem przygotowania odpowiedniego projektu. I tu zazwyczaj pojawiają się pierwsze kłopoty, gdyż nie zawsze wiemy, jak rozplanować układ pomieszczeń w budynku. Ile powinno ich być, by dom był wystarczająco funkcjonalny?

Podział domu na strefy

Większość architektów proponuje swoim klientom podział domu jednorodzinnego na strefę dzienną i nocną. Strefa dzienna jest otwartą częścią domu i tworzą ją najczęściej kuchnia, jadalnia,  salon, przedpokój i sąsiadująca z nimi toaleta bądź gabinet. Strefa nocna zaś zapewnia mieszkańcom maksymalną prywatność, gdyż nie jest to część domu dostępna dla wszystkich. Stanowią ją pokoje dzieci, sypialnia rodziców, garderoba i różnego typu schowki. Dobrze też zadbać o wydzielenie w budynku pomieszczeń gospodarczych takich jak pralnia, kotłownia czy spiżarnia.

Jak radzi doświadczony architekt z pracowni Gigaarchitekci – przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń w domu warto wziąć również pod uwagę naturalną energię słoneczną. Wnętrza, w których rodzina spędza najwięcej czasu w ciągu dnia, powinny znajdować się w najbardziej nasłonecznionej części domu -  południowo-zachodniej. Takie usytuowanie pomieszczeń nie tylko sprawia, że są one dobrze doświetlone za dnia, ale też mniej energii zużyjemy na dogrzewanie ich w trakcie zimy.

Wskazówki dotyczące poszczególnych pomieszczeń

Ilość pomieszczeń w budynku powinna być uzależniona od liczby jego przyszłych mieszkańców oraz ich preferencji. Wielu inwestorów – szczególnie tych, którzy do tej pory zajmowali raczej niewielkie mieszkania w bloku- ulega pokusie wybudowania dużego domu, którego powierzchnia znacznie przekracza potrzeby rodziny. W ustalaniu optymalnego metrażu pomogą doświadczeni architekci. Dzięki współpracy inwestora i specjalistów budynek będzie nie tylko funkcjonalny, ale i energooszczędny. Fachowcy zadbają też o to, by każdy członek rodziny miał własny kąt, co zapewni mu odrobinę prywatności.

Kuchnia w domu jednorodzinnym powinna być przestronna, tak by można było ustawić w niej wszystkie niezbędne sprzęty, a mimo to swobodnie poruszać się po wnętrzu. W wielu projektach domów jednorodzinnych spotkamy się z kuchnią otwartą na salon, co jest obecnie jednym z najmodniejszych rozwiązań architektonicznych. Jeśli zaś decydujemy się na kuchnię zamkniętą, warto zadbać o wydzielenie w niej miejsca, w którym stanie stół jadalniany z krzesłami.

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym najczęściej przyjmujemy gości. Zajmuje on zazwyczaj największą powierzchnię ze wszystkich pomieszczeń w domu. Jego aranżacja zależna jest od indywidualnych upodobań domowników. Jednym z elementów salonu może być kominek, który tworzyć będzie niesamowitą atmosferę w zimowe wieczory. Wielu inwestorów ,bardziej od dodatkowego źródła ciepła, ceni sobie jednak dobrze zaprojektowany taras, który stanowiłby przedłużenie salonu. Jest to idealne rozwiązanie w okresie wiosenno- letnim, kiedy to więcej czasu spędzamy w ogrodzie.

Główna sypialnia projektowana jest zazwyczaj jako kompleks pomieszczeń, na który składają się sypialnia, garderoba i łazienka. Jest to układ niezwykle funkcjonalny i co ważne – można zrealizować go również na stosunkowo niedużej powierzchni.

Każdy z mieszkańców powinien mieć swój własny pokój, który zapewni mu prywatność i swobodę. Jeśli więc w rodzinie znajduje się dwoje dzieci, należy pomyśleć o dwóch dodatkowych sypialniach. Specjaliści radzą, by projektować je bliźniaczo, tak by pokoje miały taką samą powierzchnię i były zwrócone w tę samą stronę świata, co zapewni równe nasłonecznienie obu wnętrz. Ponadto, jeśli pracujemy w domu, przyda się też gabinet, gdzie będziemy mogli skupić się na wykonywaniu zawodowych obowiązków.

Jeśli zaś chodzi o łazienkę, to powinna ona znaleźć się na każdej kondygnacji budynku. Jeśli dom jest piętrowy to na parterze można wydzielić tylko toaletę. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy kolejek i sprzeczek o wciąż zajętą łazienkę.