Renowację domu  lub mieszkania dobrze jest rozpocząć od łazienki. Prace remontowe w tym obszarze są bowiem skomplikowane i wymagają użycia dużej ilości materiałów. Z reguły trwają od kilku tygodni do paru miesięcy, w zależności od zakresu robót. W związku z tym należy zaplanować ich dokładny przebieg, uwzględniając przy tym wymianę instalacji, ogrzewania czy posadzki. Podstawą do remontu łazienki jest zawsze dobry projekt i kosztorys.

Jak przebiega remont łazienki krok po kroku?

Z reguły planując renowację, większość osób wraz z remontem kuchni decyduje się na odnowę łazienki. Remont łazienki składa się przy tym z kilku etapów, które obejmują:

  1. Zdjęcie starej glazury. Prace mogą być utrudnione w przypadku zamocowanych poprzez cementową zaprawę płytek. Ich skucie przeprowadza się za pomocą młotka lub przebijaka.
  2. Prace wodno-kanalizacyjne. Dzięki skuciu okładziny można się dostać do rur, pionów kanalizacyjnych i instalacji elektrycznych. Dokonuje się następnie oceny części hydraulicznych i ich ewentualnej wymiany.
  3. Ogrzewanie. Polega na wymianie grzejnika na nowy.
  4. Montaż oświetlenia i podwieszanego sufitu. W jego trakcie wymienia się zużyte podłączenia elektryczne. Często też wykonuje się podwieszany strop. Konstruuje się go z kartonowo-gipsowych płyt odpornych na działanie wody. Instaluje się go z reguły z punktami halogenowymi.
  5. Wyrównanie ścian. Przeprowadza się je w przypadku występowania nierównych ścian za pomocą gipsowo-kartonowych płyt. W ten sposób zakrywa się rury i wyrównuje defekty. Niektóre ekipy remontowe stosują do tego cementowo-wapienny tynk i nakładają jego nową powłokę.
  6. Mocowanie lub malowanie płytek. Ostatnia płytka znajdująca się pod stropem powinna być zamieszczona w całości. Z kolei pierwszy rząd znajdujący się od dołu musi być umiejscowiony nieco wyżej.
  7. Instalacja wanny i umywalki. Po rozbiórce i wymianie umywalki i wanny montuje się lustra oraz pozostałe meble łazienkowe.

Powstały podczas wykończenia łazienki gruz należy umieścić w specjalnych workach i wywieźć na wysypisko. Najlepiej zlecić to firmom remontowym lub specjalizującym się w przewozie.

Czym jest biały montaż w łazience?

To podstawa podczas remontu łazienki w bloku czy domu. Firmy remontowe i hydrauliczne na ogół mają w swojej ofercie usługę białego montażu. Polega ona na instalacji toalety oraz innych części, takich jak umywalka, sedes czy zlewozmywak. Zaliczają się do tego także części ceramiczne oraz osprzęt. Specjalista będzie dokładnie wiedział, jak właściwie umiejscowić blat i zakryć punkty scalenia oraz zastosowany do tego silikon. Dobierze także stosowne uszczelki, fugi czy taśmy izolacyjne. 

Usługi remontowe, hydrauliczne lub wykończeniowe zajmują się także instalowaniem wanny i kabiny prysznicowej. Prace z tym związane składają się z montażu brodzika, szyb i drzwi oraz baterii łazienkowej. Z kolei montaż WC podtynkowego wykonuje się poprzez zabudowę z gipsowych płyt. Sporządza się w nich otwory, a całą konstrukcję dodatkowo uszczelnia mineralną wełną.

O czym jeszcze powinno się wiedzieć przy remoncie łazienki?

Aby dokonać taniego remontu łazienki, trzeba uwzględnić jej metraż. Większe pomieszczenia pozwalają na swobodę w doborze rozwiązań kolorystycznych i wzorów. W przypadku mniejszych przestrzeni powiększą je optycznie jasne odcienie i praktyczny układ mebli. Wąskie łazienki warto poszerzyć poprzez poziomy pas na ścianie w kontrastującym do dominującego kolorze. Wykonany z mozaiki lub płytek, powinien pokrywać całą szerokość węższych przegród. Przy remoncie łazienki dobrze jest przy tym skonsultować się z projektantem lub fachowcem.

Planujesz remont w kuchni? Dowiedz się, o czym musisz pamiętać.

Jak wybrać fachowców do remontu łazienki? Przeczytaj w tym artykule.